Cestovnému ruchu na Slovensku sa v prvom polroku tohto roka darilo. Celkový počet návštevníkov ubytovacích zariadení v uvedenom období dosiahol takmer 2,9 milióna a medziročne vzrástol o 11 %. Rýchlejšie rástol počet domácich návštevníkov, ktorí dovolenkovali, alebo využili služby ubytovacích zariadení počas služobnej cesty.
Ich počet oproti prvému polroku vlaňajška stúpol o 12,3 % na skoro 1,8 milióna (62 % z celkového množstva návštevníkov). V hoteloch, penziónoch a iných ubytovacích zariadeniach sa zároveň ubytovalo 1,1 milióna zahraničných návštevníkov (38 % zo všetkých ubytovaných) a ich počet sa zvýšil o 9 %. Agentúru SITA o tom v utorok informoval Štatistický úrad Slovenskej republiky v tlačovej správe.
Najvyšší rast v Žilinskom kraji
Spomedzi regiónov sú dlhodobo najnavštevovanejšie Bratislavský, Žilinský a Prešovský samosprávny kraj. „V rebríčku dynamiky rastu, teda medziročného nárastu počtu domácich aj zahraničných hostí za obdobie prvého polroka viedli Žilinský, Banskobystrický a Košický kraj, v ktorých návštevnosť stúpla o viac ako 15 %,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie podnikových štatistík Štatistického úradu SR Libuša Kolesárová.
Rekreačné poukazy pre firmy prinášajú ovocie, podľa Danka oživili cestovný ruch na Slovensku
Rýchlejšie tempo rastu počtu domácich návštevníkov vo vzťahu k tempu rastu cudzincov sa prejavilo v prvom polroku v piatich z celkovo ôsmich regiónov Slovenska. Výnimkou boli košický, bratislavský a trnavský región, kde rýchlejšie tempo rastu zaznamenala návštevnosť cudzincov.
„Celkovo šesť z ôsmich krajov Slovenska malo medziročný nárast počtu ubytovaných domácich návštevníkov, teda hostí zo Slovenska nad hranicou 10 %. Najvyšší rast 16,4 % sa prejavil v Žilinskom kraji, ktorý je najnavštevovanejším regiónom Slovenska v rámci domácej turistiky,“ priblížila Kolesárová.
Zachovaná priemerná dĺžka pobytu
Vďaka najvyššej dynamike rastu domácej návštevnosti preto Žilinský kraj prekročil v prvom polroku počet 400-tisíc domácich návštevníkov a poistil si regionálne prvenstvo v obľúbenosti domácich návštevníkov. V Žilinskom kraji je viacero turisticky atraktívnych lokalít (Liptov, Orava, Kysuce, Malá a Veľká Fatra, Západné Tatry – Roháče) a predbieha tak v absolútnom počet domácich návštevníkov aj Prešovský kraj, na ktorého území sú Vysoké Tatry. Pri zohľadnení aj počtu cudzincov prvenstvo v celkovej návštevnosti patrí naďalej Bratislavskému kraju.
Celkový počet prenocovaní v prvom polroku presiahol 7,6 milióna a medziročne vzrástol približne v rovnakej miere (o 12 %) ako počet návštevníkov. Dlhodobo teda zostáva zachovaná priemerná dĺžka pobytu. „Cudzinec strávil v prvom polroku na jednom mieste v priemere 2,5 noci a Slovák 2,8 noci,“ poznamenala Kolesárová. Z regionálneho hľadiska dĺžku pobytu nad priemerom SR – tri noci vykazujú Trnavský, Trenčiansky a Prešovský kraj (Vysoké Tatry).
Ubytovacie služby v SR ku koncu júna poskytovalo na základe aktualizovaného štatistického registra celkovo 4 474 ubytovacích zariadení. K dispozícii je v nich 71,1 tisíca izieb (medziročne viac o 6 %) so 185,7 tisíca lôžkami (viac o 6,7 %).