BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) – Ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku podľa najnovších údajov Eurostatu v závere minulého roka vzrástli o 3,4 percenta. Podobne boli na tom aj ostatné krajiny Európskej únie. „K medziročnému poklesu cien bytov a domov došlo len v šiestich krajinách,“ hovorí analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Brzdiť rast cien bude pomerne vysoká nezamestnanosť
Aj napriek rastu sú však slovenské nehnuteľnosti stále približne o pätinu lacnejšie ako v čase realitného boomu v roku 2008 a nachádzajú sa zhruba na úrovni cien z polovice roku 2007. Z údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska vyplýva, že priemerná cena nehnuteľností u nás bola v poslednom minuloročnom štvrťroku na úrovni 1218 eur za meter štvorcový. „Najdrahšie nehnuteľnosti boli v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 1662 eur za meter štvorcový,“ uviedla Glasová.
Situáciu na našom trhu v najbližšom období budú podľa Glasovej ovplyvňovať rekordne nízke úrokové sadzby na úveroch na bývanie, priaznivý vývoj v našej ekonomike či rastúce mzdy zamestnancov. Žiadne výrazné zvyšovanie cien nehnuteľností však
neočakáva. „Miera nezamestnanosti u nás je stále pomerne vysoká, čo bude aj naďalej brzdiť rast cien bytov a domov,“ povedala.
Ceny nehnuteľností najviac vzrástli v Írsku
V rámci krajín Európskej únie medziročne v poslednom kvartáli minulého roka klesali ceny nehnuteľností najvýraznejšie v Slovinsku. Žiadne dvojciferné poklesy cien sa už v krajinách Únie neobjavili. Z cenového poklesu sa ale mohli tešiť aj kupujúci na Cypre, v Lotyšsku, Taliansku, Francúzsku a vo Fínsku.
Značne dlhší je ale zoznam krajín, v ktorých už ceny nehnuteľností zamierili smerom nahor. Drahšie ako pred rokom boli v závere roka 2014 byty a domy v 19 krajinách Únie.
Najvýraznejšie, až o 16,3 percenta, zdraželi nehnuteľnosti v Írsku. Táto ostrovná krajina si však v rokoch 2008 až 2012 prešla krízou na realitnom trhu spojenou s výraznými medziročnými prepadmi cien nehnuteľností o desiatky percent. Dvojciferný rast cien bol ale v závere vlaňajška evidovaný aj na Malte, vo Švédsku, Estónsku a taktiež vo Veľkej Británii.