BRATISLAVA 10. novembra (WBN/PR) – Mesto Trenčín čerpá eurofondy, opravuje školy, stavia centrá pre seniorov a podieľa sa na príprave výstavby druhého mosta cez rieku Váh. B. Celler, ktorý sa opätovne uchádza o dôveru voličov, odpovedal na naše otázky.
Pán primátor, skúste zhodnotiť uplynulé štyri roky vo funkcii. Čo sa vám podarilo?
Podarilo sa mi v tomto období v Trenčíne vytvoriť viac ako 5 700 pracovných miest a to hlavne príchodom taiwanskej spoločnosti AU Optronics do Trenčína, ktorá v týchto dňoch rozbieha nábor pracovníkov. V spoločnosti má byť zamestnaných až 3300 ľudí. V Trenčíne už funguje spoločnosť Johnson Controls so svojim inžinierskym centrom, ktoré je druhé v Európe. Ale hlavne prínos vidím v spoločnosti AU Optronics pretože jej príchodom, ktorý sme viac ako 1,5 roka pripravovali, sa nám podarilo dobudovať priemyselný park. Ten má dnes viac ako 60 hektárov voľnej plochy. Tá je kompletne pripravená pre ďalších potenciálnych investorov. Či už subdodávateľov alebo úplne nové firmy.
Aká je momentálne v Trenčíne nezamestnanosť a aká bude, keď začne táto firma naplno pôsobiť? Nezamestnanosť sa dnes pohybuje okolo 5-6%, čiže na slovenské pomery je nízka. Problémom Trenčína je to, že bol dlhodobo orientovaný na textilný a odevný priemysel, ktorý prevažne zamestnával ženy. Ten úplne zanikol a preto noví investori sú alternatíva. Toto je náhrada. Po tejto investícii už Trenčín a priľahlý región bude orientovaný viac na strojárstvo a hlavne elektrotechniku.
Čo považujete za ďalšie úspechy okrem zníženia nezamestnanosti?
Je to určite doprava a dlhé roky spomínaný trenčiansky most. V Trenčíne je len jeden most cez rieku Váh, ktorý je dennodenne preťažený. V roku 2004 sme začali pripravovať kompletne všetky stupne dokumentácie, celú prípravu pre výstavbu nového mosta ako súčasť juhovýchodného obchvatu mesta s tým, že sme do toho investovali aj prostriedky a to preto, aby sme neboli len v pozícii čakateľa na to, čo urobí štát. My sme k tomu pristúpili aktívne. Viac ako 2,5 milióna eur sme investovali z financií mesta do kompletnej prípravy tohto mosta a dnes je situácia taká, že investorom je Slovenská správa ciest, teda štát, ktorý by mal v týchto dňoch znovu vyhlásil súťaž. Na most už bol vybratý dodávateľ, ten bol pripravený začať stavať, ale Úrad pre verejné obstarávanie súťaž zrušil, pretože Slovenská správa ciest v súťažných podmienkach pochybila. Takže celý proces musí ísť teraz odznova. Ale celý projekt, ktorý bude financovaný aj zo zdrojov EÚ je nastavený tak, že by mal byť v najbližších dňoch, týždňoch znova vyhlásený tender. Verím, že v jarných mesiacoch budúceho roku bude výstavba mosta začatá.
Ako je na tom Trenčín s eurofondami?
Najväčší úspech je získanie financií pre rekonštrukciu troch základných škôl. Máme osem základných škôl a nám sa podarilo získať pre tri školy, dve najväčšie, ktoré sú v meste, a jednu najstaršiu, finančné prostriedky na rekonštrukciu, ktorá v týchto týždňoch finišuje. Zrekonštruujeme takmer celé areály. Ale čo je hlavné, v týchto školách sa znížia aj prevádzkové náklady úsporou energií. Tieto školy budú mať vytvorené ideálne podmienky pre svoj budúci rozvoj. Naviac sú to školy, v ktorých sme v minulosti kompletne rekonštruovali športové areály, takže dnes to budú veľmi moderné komplexy, ktoré budú slúžiť nielen pre vzdelávanie, ale aj pre voľnočasové aktivity nielen detí zo školy, ale aj z celých sídlisk, kde sa nachádzajú.
Spomínali ste školy, kam sa Trenčín posunul v sociálnej oblasti?
Tak ako v iných mestách v Trenčíne rastie počet seniorov. My sme sa v uplynulom období pokúsili zlepšovať im podmienky pre život. Zriadil som radu starších, ako svoj poradný orgán, s ktorou pravidelne komunikujem. Problémy seniorov v Trenčíne a riešenia, ktoré vznikli, boli iniciované touto radou starších. Spomeniem napríklad, že seniori nad 70 rokov, ktorí majú trvalý pobyt v meste, majú MHD zadarmo. Mesto je dlhodobým partnerom pre akadémiu tretieho veku, čo je projekt, ktorý si organizujú seniori spolu s Jednotou dôchodcov. Zrekonštruovali sme centrum pre seniorov na najväčšom sídlisku, na Sihoti, kde ich máme najviac. V centre aktívne trávia voľný čas. Ďalší projekt, ktorý je unikátny, je tzv. karta pre seniorov, ktorej princíp je v tom, že obchodníci, poskytovatelia služieb a iné subjekty na území mesta dávajú určité zľavy držiteľom týchto kariet. Teda seniorom, ktorí majú trvalý pobyt v meste. Vďaka tejto našej iniciatíve môžu využívať v určitých prípadoch aj veľmi výrazné výhody pre nákupy alebo pre služby. Tým sa im snažíme skvalitniť život. Poďme k súčasnosti a k programu do budúcnosti.
Prečo ste sa rozhodli opätovne kandidovať?
Hlavne preto, že veci, ktoré som urobil v tomto volebnom období si vyžadujú dlhšiu prípravu alebo ich efekt sa prejaví v dlhšom časovom horizonte. Preto by som chcel pokračovať či už v dokončení rozpracovaných vecí hlavne z oblasti dopravy, alebo pripraviť niektoré ďalšie projekty, ďalšie vízie mesta tak, aby sa rozbehli. Skúste vyzdvihnúť tri top body vášho volebného programu. Nejde len o body, sú to oblasti, ktoré prirovnávam k starej múdrosti z rozprávky O troch grošoch. Mojím konceptom a filozofiou je, aby sme v prvom rade jeden groš venovali našim seniorom, ktorí si zaslúžia, aby sa na nich nezabúdalo. Okrem tých vecí, ktoré som už spomínal, ešte je veľa vecí, ktoré treba zlepšovať. Takých centier pre seniorov ako na sídlisku Sihoť musí pribúdať aj v ostatných častiach mesta. Služby chceme ďalej skvalitňovať, máme pripravené na výstavbu dva úplne nové penzióny, pri ktorých čakáme na výzvy z eurofondov. V tejto oblasti chceme sociálnu sieť postaviť na ešte kvalitnejších parametroch. Druhý groš chceme venovať do našej budúcnosti a to sú naše deti. To je veľmi veľká oblasť vzdelávania a rozvojových projektov pre mesto. Je to veľmi dôležitá oblasť pre to, aby mesto bolo v budúcnosti úspešné, pretože iba cestou kvalitného vzdelávania môžeme docieliť to, že budeme mať v Trenčíne úspešných ľudí, ktorí v meste budú žiť a budú bývať. Už dnes viac ako 30% rozpočtu mesta je venovaných do programu vzdelávania. Chceme v tom pokračovať, máme nastavené parametre tak, že do konca dofinancovávame z vlastného rozpočtu niektoré osobitné veci v oblasti vzdelávania. Chceme, aby napríklad škola pokiaľ má menej žiakov nebola financovaná s tým, že zoberieme z väčšej školy peniaze, ale naopak dáme tam vlastné zdroje preto, aby sa tá škola mohla ďalej rozvíjať. Chceme pokračovať v modernizácii škôl, dokončiť školské areály. Chceme sa venovať aj mimoškolskej činnosti, či už sú to školské kluby detí, ktoré možno doteraz zostávajú trošku v úzadí. V rámci vzdelávania sú aj mimoškolské aktivity, čiže centrá voľného času, školské kluby detí, základné umelecké školy, to všetko chceme ďalej rozvíjať, aby deti aj mimo vyučovania mali možnosť vybrať si kvalitné krúžky, kvalitné záujmy. No a ten posledný groš, to je vlastne to, čo nás obklopuje dennodenne, ten chceme venovať do bezprostredného okolia, v ktorom žijeme. To je zveľaďovanie verejných plôch, sídlisk, parkov, zelene, samozrejme riešenie dopravy nielen v úvodzovkách veľkej, ako je most, ale aj parkovania teda statickej dopravy na sídliskách, ktoré takisto je problémom. Sú to dennodenné problémy, ktoré cítia občania okolo seba a ktoré treba riešiť.