Dôvera podnikateľov a spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku v marci mierne klesla. Hodnota indikátora ekonomického sentimentu sa medzimesačne znížila o 2,3 bodu na 104 bodov. Pokles zaznamenali tri z piatich jeho zložiek. V porovnaní s minulým rokom bola ekonomická nálada pozitívnejšia o 9,7 bodu, mierne však zaostala za dlhodobým priemerom, a to o dva body. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Zníženie všetkých troch indikátorov
Indikátor dôvery v priemysle po sezónnej úprave v marci vzrástol o tri body na mínus 6,3 bodu. Vývoj indikátora ovplyvnil očakávaný rast priemyselnej produkcie, najmä vo výrobe ostatných nekovových výrobkov a vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov. V druhom zo spomínaných odvetví bol aj najvýraznejší nárast objednávok. Tie sa podľa úradu významne zvýšili aj vo výrobe drevených a papierových výrobkov.
Slovenský hrubý domáci produkt na obyvateľa bol vlani štvrtý najslabší v Únii, najvyšší bol v Luxembursku
Sezónne očistený indikátor dôvery v službách po minulomesačnom výraznom zvýšení v marci klesol o 12,4 bodu na 18,3 bodu. Pokles bol vo všetkých troch indikátoroch – podnikateľskej situácii, dopyte, aj očakávanom dopyte. Zhoršenie bolo podľa úradu naprieč viacerými odvetviami. Nepriaznivejší vývoj podnikateľskej situácie avizovali najmä finančné a poisťovacie činnosti. Doterajší dopyt sa znížil hlavne v informáciách a komunikácii a jeho zníženie v nasledujúcich troch mesiacoch predpokladajú najmä administratívne a podporné služby.
Zhoršili sa aj podnikateľské aktivity
Nálada spotrebiteľov na Slovensku sa po minulomesačnom miernom zhoršení v marci opäť zlepšila a dosiahla najvyššiu hodnotu za posledné štyri roky. Indikátor spotrebiteľskej dôvery sa v porovnaní s februárom zvýšil o 2,4 bodu na mínus 11 bodov. Dlhodobý priemer prevýšil o 9,2 bodu. Spotrebitelia boli optimistickejší pri troch z celkovo štyroch zložiek indikátora. Očakávajú podľa úradu hlavne zlepšenie vývoja celkovej hospodárskej situácie a vývoja nezamestnanosti. Optimistickejší boli aj pri hodnotení vývoja finančnej situácie domácností, zároveň však prejavili mierny pesimizmus pri očakávaných úsporách.
Cestovný ruch na Slovensku ožíva, ale stále trpí nedostatkom pracovníkov, zmierniť by to mohli ľudia z tretích krajín
Indikátor dôvery v obchode v marci klesol oproti februáru o 1,7 bodu na 5,3 bodu. Respondenti hodnotili negatívne súčasný trend podnikateľských aktivít a očakávajú zvýšenie cien tovarov. Zhoršenie podnikateľských aktivít uviedli hlavne v špecializovaných predajniach maloobchodu s ostatným tovarom a rast cien predpokladajú najmä v maloobchode s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach.
Predvyplnené priznania ušetria čas občanom aj úradníkom, progresívci navrhujú moderné daňové služby
S poklesom nálady druhý mesiac po sebe zápasí sektor stavebníctva. V marci sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o dva body na mínus 11 bodov vplyvom nepriaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok. Za nedostatočnú ju označilo 22 % respondentov.