- aktualizované 28. marca 16:42
Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok v Košiciach privítala estónskeho prezidenta Alara Karisa, ktorý pricestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska.
Počas spoločných rokovaní v košickej Starej radnici prezidenti diskutovali najmä o aktuálnej bezpečnostnej situácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine, energetickej kríze, ale aj o dezinformáciách, hybridných hrozbách a digitalizácii. Navštívia aj estónsku spoločnosť Civitta, ktorá je súčasťou Creative Industry Košice.
Na stredu má estónsky prezident naplánované aj stretnutie s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom a s Čaputovou si neskôr pôjdu pozrieť Spišský hrad.
Digitalizácia služieb štátu
Slovenská hlava štátu počas utorňajšej tlačovej konferencie skonštatovala, že s Estónskom máme veľa možností spolupráce a spoločných výziev. Obe krajiny si pripomínajú tridsiate výročie vzájomných diplomatických vzťahov.
Prezidenti spoločne diskutovali o možnostiach ďalšieho rozvoja spolupráce medzi obomi krajinami, pretože podľa prezidentky spoločne čelia mnohým výzvam. Ide napríklad o oblasť digitalizácie, kde Čaputová považuje Estónsko za krajinu, ktorá je pre Slovensko veľkou inšpiráciou. Obzvlášť, pokiaľ ide o digitalizáciu služieb štátu.
Iba pred pár týždňami sa tam uskutočnili parlamentné voľby, kde väčšina obyvateľov hlasovala práve elektronicky. Predmetom záujmu Slovenska je aj praktická spolupráca a podpora biznisu. Ďalšou oblasťou spolupráce je oblasť školstva.
„Estónsko má školstvo alebo školský systém, ktorý je hodnotený ako najlepší v rámci Európskej únie,“ povedala slovenská prezidentka a dodala, že na toto stretnutie bude nadväzovať návšteva ministra školstva, ktorá bude zameraná na konkrétnosti možnej spolupráce a inšpirácie, nakoľko na Slovensku prebieha reformné úsilie v oblasti školstva.
Hybridné hrozby a dezinformácie
Ďalšou spoločnou oblasťou a výzvou, ktorej obe krajiny čelia, je podľa Čaputovej oblasť hybridných hrozieb, a v rámci nich šírenie dezinformácií, do veľkej miery z Ruska.
„Vieme posilniť našu spoluprácu, pretože tu je potrebné prijať efektívne opatrenia na rôznych úrovniach. Spolupracujeme v tejto oblasti aj v rámci Európskej únie,“ skonštatovala prezidentka, podľa ktorej téma dezinformácií veľmi úzko súvisí s témou bezpečnosti alebo bezpečnostnej situácie globálne aj v regióne.
Čaputová vníma Estónsko ako krajinu, ktorá poskytuje veľkú pomoc v rôznych smeroch vrátane vojenskej pomoci. V prepočte na počet obyvateľov sú prví na svete, pokiaľ ide o hodnotu poskytnutej vojenskej pomoci Ukrajine. „Máme veľa spoločných pohľadov z hľadiska toho, akým spôsobom pomôcť Ukrajine práve preto, že je to výsostne náš národný bezpečnostný záujem,“ zdôraznila Čaputová.