Takto pred rokom už mala prezidentka Zuzana Čaputová za sebou vystúpenie s prvou správou o stave republiky. Prirodzene sa predpokladalo, že na schôdzi, ktorá sa začína 15. júna, sa postaví pred poslancov a prednesie prejav, ako videla spoločnosť a politické dianie za uplynulý rok.
Zatiaľ nie je isté, či tak urobí alebo správu odsunie až po lete. Vtedy by však mohla situáciu komplikovať prípadná referendová kampaň o predčasných voľbách. Politickí analytici, ktorých oslovil portál SITA.sk, hovoria, že hlava štátu by nemala vystúpenie odkladať, lebo si to vyžaduje situácia.
Čaputová sa s ministrami zúčastní samitu NATO, Slovensko potvrdí postoje k zbrojeniu a rozširovaniu aliancie
Ústava dáva hlave štátu oprávnenie podávať parlamentu správy o stave Slovenskej republiky. Je na prezidentovi, či toto oprávnenie využije, ako často a kedy.
Kalendár prezidentky
Čaputovej môže vystúpenie sčasti komplikovať zoznam podujatí, na ktorých sa plánuje zúčastniť. Už v pondelok 14 júna odcestuje do Bruselu na summit NATO, kde ju budú sprevádzať ministri zahraničia Ivan Korčok (SaS) a obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
V dňoch 15. až 17. júna sa uskutoční v Bratislave medzinárodná konferencia Globsec. Na prestížnom podujatí okrem prezidentky virtuálne prehovorí aj pápež František.
Prezidentský palác nechcel naisto povedať, či sa do kalendára prezidentky zmestí aj prejav v zákonodarnom zbore. „Prezidentka plánuje aj tento rok vystúpiť so správou o stave republiky. O presnom termíne sa zatiaľ nerozhodlo,“ povedal Webnovinám hovorca prezidentky Martin Strižinec.
V koalícii by chceli povzbudenie
Koaliční poslanci boli vo vyjadreniach opatrní, či by mala hlava štátu vystúpiť a na čo by mala poukázať. Poslanec Ján Krošlák (OĽaNO) hovorí, že prezidentka má svoj zbor poradcov a závisí od nej, či sa podujme na vystúpenie. Podľa poslanca vzhľadom na obrovskú mieru popularity by mala hlava štátu častejšie dávať vyhlásenia, ktorými by ľudí povzbudila.
„Môj názor je, že končí Covid. Už neverím tretím vlnám, keď sa ľudia poctivo zaočkujú. Možno by som vyslal povzbudivé posolstvo a ľudí namotivoval, aby sa išli očkovať. Politickú situáciu vidím teraz dobre po tom, ako odstúpil bývalý premiér a máme nového predsedu vlády, ktorý si svoju prácu robí dobre. Robíme reformy a očistu, ktorá sa uberá správnym smerom. A že sú spory? Tie boli vždy,“ povedal.
Poslanec Igor Kašper (Sme rodina) tvrdí, že aj keď je situácia „trošku komplikovanejšia“ je na prezidentke, ako sa rozhodne. „Či ja alebo ďalší členovia Sme rodina sme nikdy nezasahovali do toho, čo je v jej kompetencii,“ podotkol.
Šéfka klubu SaS Anna Zemanová si myslí, že „by bolo fajn“, keby prezidentka vystúpila. Témami, na ktoré by mohla hlava štátu poukázať, je podľa poslankyne spravodlivosť, boj proti korupcii, zvládnutie pandémie či obmedzovanie ľudských práv v čase covidovej krízy.
Pandémia ako téma číslo jedna
Poslanec Richard Raši (Hlas-SD) si myslí, že prezidentka by mala vystúpiť a venovať sa témam, ktoré poznačili životy všetkých obyvateľov Slovenska. Témou číslo jedna je podľa neho pandémia a jej dopad na všetky skupiny obyvateľov, na hospodárstvo a aj na budúcnosť krajiny.
„Vláda totiž historicky zadĺžila Slovensko na niekoľko generácií. Mala by sa venovať chaotickým vládnym rozhodnutiam, vojne v bezpečnostných zložkách, aká na Slovensku ešte nebola, ale aj sociálnym opatreniam, bez ktorých sa viaceré skupiny obyvateľov môžu ocitnúť v sociálnej núdzi. Mala by jasne povedať vláde, že sa má venovať pomoci občanom, a nie svojim problémom, ktorými traumatizuje spoločnosť v podstate od svojho vzniku,“ mienil Raši.
Valášek nevidí „pravé orechové“
O potrebe vystúpenia hlavy štátu je presvedčený nezaradený poslanec Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko). „Už len pre to, lebo vládne zmätok medzi ľuďmi, ktorí chceli zmenu k lepšiemu, ale vidia, že zo strany tejto koalície to nie je pravé orechové,“ poznamenal.
Zdôraznil, že koalícii chýba hlas, ktorý by jej povedal, s čím prišla k moci, keď sa pustila do naprávania skrivodlivostí po Smere.
„Že na spôsobe a metódach záleží rovnako ako na cieli a že nemôžu to robiť spôsobom ako posledné týždne a že pri prestrelkách medzi sebou politici očierňujú aj inštitúcie, na čele ktorých stoja, či je to SIS alebo ministerstvo vnútra, teda Sme rodina a OĽaNO,“ povedal Valášek.
Prezidentka by mala byť aktívna
Politický analytik Ján Baránek si myslí, že teraz je vystúpenie prezidentky historicky najakútnejšie a nemala by svoj prejav odkladať niekedy na jeseň. Keď je podľa Baránka pohoda, tak správa o stave republiky je formálna záležitosť, ale nie v súčasnosti.
„Covidová kríza prerástla do sociálnej a ekonomickej krízy a keďže táto vláda nie je schopná povzbudiť národ, mala by to urobiť prezidentka. Ukázať východiská, vyzvať exekutívu na riešenie. Pomenovať prešľapy, ktoré sa stali, aj keď exekutíva tvrdí, že je všetko v poriadku,“ usúdil analytik.
Podľa neho by prezidentka mala byť aktívna. „Ona aktívnou prezidentkou nie je, ale prizerajúcou,“ poznamenal.
Keď sa Matovičovi dobre počúvalo
Kým pred rokom bola vláda pri moci len pár týždňov a Slovensko fatálne nezasiahla prvá vlna pandémie, tak tomu zodpovedala aj vlaňajšia správa hlavy štátu. Politici ju označovali za férovú či vyváženú. Vtedajší premiér Igor Matovič (OĽaNO) hovoril, že „pani prezidentka sa vo všeobecnosti dobre počúva“.
Odvtedy sa však situácia zmenila. Vzťahy Čaputovej a Matoviča výrazne ochladli počas druhej vlny pandémie napríklad pre spory o celoplošné testovanie. Ochoreniu na COVID-19 podľahlo viac ako 12-tisíc ľudí. Pandémia spôsobila obrovské ekonomické škody. Matovičova vláda nevydržala pre vnútrokoaličné spory ani rok a musel ho vymeniť kolega z OĽaNO Eduard Heger.
Teraz možno predpokladať podstatne kritickejší tón správy o stave republiky. Podľa Baránka prezidentka musí byť objektívna a nadstranícka.
„Nemusí ju zaujímať, čo si budú myslieť politické strany. Máme krízový stav v spoločnosti, pribúda ľudí pod hranicou chudoby, ide sa zdražovať, zdvíhať dane, pribúdajú úmrtia onkologických a kardiologických pacientov, lebo sa prioritne riešil Covid,“ vymenoval analytik.
Dodal, že prezidentka by sa mala vyjadriť aj k „vojne policajtov“ súvisiacej s vyšetrovaním viacerých korupčných káuz, čo spôsobuje eróziu základov štátu.
Politológ vidí váhanie prezidentky
Politológ Juraj Marušiak tiež povedal, že by prezidentka mala predniesť správu o stave republiky, ale myslí si, že s ohľadom na to, čo sa deje v koalícii, zrejme chce počkať, aby jej prejav nebol interpretovaný ako podpora jednej či druhej strany.
„Vidím aj váhanie, či má vystúpiť možno z obavy, aby sa znovu nedostala do nevhodnej situácie, ako bola jej účasť na májovom stretnutí v SIS,“ zhodnotil Marušiak.
Prezidentka sa 17. mája v priestoroch SIS zúčastnila stretnutia najvyšších ústavných činiteľov s ministrami vnútra, spravodlivosti, predstaviteľmi prokuratúry, polície a tajnej služby, kde hovorili o možnom ovplyvňovaní vyšetrovania korupčných káuz, v ktorých figurujú hlavne nominanti bývalej vlády Smeru. Marušiak hovorí, že prezidentka by sa mala vyjadriť aj k stretnutiu v centrále SIS, aby nečelila výčitkám, že sa tomu vyhla.