Bývalým funkcionárom družstva v Čiernom uložil senát tresty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sudca sudy kladivko
Slovenské súdy nie sú podľa názoru občanov nezávislé. Foto: ilustračné, Shutterstock

BANSKÁ BYSTRICA 18. marca (WEBNOVINY) – Senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici dnes schválil dohodu o vine a treste, ktorú s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry uzavreli bývalý predseda predstavenstva Poľnohospodárskeho družstva v Čiernom na Kysuciach Karol Hausman a bývalý člen predstavenstva tohto družstva Jozef Michalík.

Obaja sa priznali, že konali podvodne v súvislosti so senážnym vozidlom, ktoré družstvo používalo. Škodu, ktorú svojím konaním spôsobili, prokuratúra vyčíslila na takmer 35-tisíc eur. Hausman dostal trest dva roky odňatia slobody podmienečne a peňažný trest štyritisíc eur, Michalíkovi uložili peňažný trest 7500 eur.

Ide o senážne vozidlo

Protiprávne konanie Hausmana a Michalíka súvisí so senážnym vozidlom značky Pöttinger Faro Europrofi 5000, ktoré družstvo používalo od roku 2006. Stroj mali na lízing od istej spoločnosti v Trnave. V júli 2010 však Hausman s Michalíkom konajúci v mene družstva stroj odkúpili za vyše 76,5 – tisíca eur, hoci jeho obstarávacia cena bola 69-tisíc eur.

Ešte predtým začiatkom roku 2010 Hausman ako predseda družstva uzavrel s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) v Bratislave Zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného prostriedku na projekt Modernizácia mechanického parku v Poľnohospodárskom družstve Čierne. V decembri 2010 predložil agentúre žiadosť, ktorú podpísal aj Michalík, na preplatenie faktúry za spomínaný senážny stroj Pöttinger.

Hausman svojím konaním sám spáchal zločin subvenčného podvodu

Agentúra v máji 2011 zaplatila čiastku 64 351 eur, hoci išlo už o používané vozidlo, ktorého zostatková hodnota bola necelých 28-tisíc eur. Tým škoda pre Európske hospodárske spoločenstvá dosiahla vyše 21-tisíc eur a pre štátny rozpočet viac ako osemtisíc eur.

Hausman svojím konaním sám spáchal zločin subvenčného podvodu. Spolu s Michalíkom spáchali prečin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a prečin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev.

Rozsudok je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvinených, že sa voči verdiktu súdu neodvolajú. Senát ako poľahčujúcu okolnosť vzal do úvahy, že bývalí funkcionári družstva neoprávnene vyplatenú čiastku v celom rozsahu vrátili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR