PARÍŽ 3. júla (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) by mala v budúcnosti pracovať efektívnejšie, prehodnocovať legislatívne návrhy, skoncovať s prílišnou reguláciou a priblížiť sa k občanom. Píše sa to v štúdii, ktorú tento týždeň zverejnila skupina bývalých vysokých predstaviteľov EÚ a priemyselných lobistov označujúcich sa za „priateľov“ výkonného orgánu.
Dokument odporúčajúci rozličné organizačné zmeny sa objavil v období formovania novej EK a pravdepodobne ovplyvní aj bývalého luxemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera, ktorý by sa mal stať jej novým predsedom.
Potrebná je pyramídová štruktúra
Autori vyjadrujú presvedčenie, že v záujme organizovanosti a účelnosti práce je potrebná takzvaná pyramídová štruktúra, pričom predpokladajú 28 komisárov za každý z členských štátov EÚ, ktorí budú podriadení piatim podpredsedom. Spoločne by tak mali tvoriť päť skupín so zameraním na rôzne politické oblasti.
Tie vo veľkej miere zodpovedajú prioritám stanoveným lídrami EÚ na minulotýždňovom summite v Bruseli, kde napriek odporu Británie nominovali do čela EK pre nasledujúcich päť rokov Junckera. Novinkou by mala byť aj zložka pre styk s národnými parlamentmi s úlohou reagovať na požiadavky jednotlivých krajín a poskytnúť im tak širšie možnosti, ako zabrániť Bruselu v prijímaní neželanej legislatívy.
Pozitívnu odozvu majú zo strany poradcov Merkelovej
Podľa zdroja blízkeho „priateľom“ EK majú takéto návrhy pozitívnu odozvu zo strany pravdepodobného šéfa kancelárie budúceho predsedu Martina Selmayra či poradcov britského premiéra Davida Camerona i nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
Návrhy na zoskupovanie komisárov podľa politických oblastí, ktoré sa vyskytli po nástupe terajšieho predsedu EK Josého Manuela Barrosa v roku 2004, stroskotali na požiadavke rovnocenných hlasovacích práv vyplývajúcej zo zmluvy o EÚ.