BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – To, čo Slovensko a Bulharsko spája a v čom majú dve krajiny veľmi jasný postoj, je boj s korupciou. Konštatovali to po utorkovom rokovaní prezidenti Slovenska a Bulharska Andrej Kiska a Rumen Radev, ktorý pricestoval na dvojdňovú návštevu Slovenskej republiky. Podľa Radeva európska demokracia znamená prekonať boj proti korupcii či boj so zločinmi.
„Spája nás aj pevné presvedčenie, že naše členstvo v Európskej únii, ale aj v Severoatlantickej aliancii je nesmierne dôležité a obaja prezidenti jasne vyžadujeme od našich vlád, aby sa záväzky voči našim spojencom v Severoatlantickej aliancii napĺňali,“ povedal prezident Andrej Kiska.
Výber stíhačiek pre armádu
Aktuálnou témou na Slovensku je výber stíhačiek pre armádu. Bulharský prezident uviedol, že Slovensko a Bulharsko majú totožné parametre, keď ide o organizáciu ozbrojených síl a dnes sa nachádzajú na rovnakej úrovni rozvoja. Dodal, že pre výber nových stíhačiek v Bulharsku za najdôležitejšie považuje technické, finančné a geopolitické kritériá.
„Treba však pripomenúť, že z dlhodobého aspektu pri hodnotení má najväčší význam geopolitické a finančné kritérium. Nákupná cena zariadenia je oveľa nižšia ako údržba, ktorá je dlhodobá,“ vysvetlil Radev.
Minister obrany podľa Švédov klamal o stíhačkách, Saab údajne chcel vybudovať logistické centrum
Spoločná výzva, ktorej čelia obe krajiny, je aj politika utečencov. ,,Máme rovnaké stanovisko a to je, že stále musíme opatrenia posilňovať. Európa potrebuje jednotné riešenie migrantskej krízy,“ konštatoval bulharský prezident.
„Onedlho sa skončí predsedanie Bulharska Európskej únii. Počas predsedníctva Bulharsko malo jasné stanovisko – spolu sme silní. Obaja sme presvedčení, že musíme hľadať spoločné riešenia a Európska únia nie je problém, ale riešenie pre každú výzvu, ktorú dnes máme,“ konštatoval Kiska.
Obchodné a hospodárske vzťahy
Rokovanie prezidentov sa týkalo ďalšieho rozvoja tradičných priateľských bilaterálnych vzťahov a aktuálnych európskych, bezpečnostných a zahranično-politických otázok. „Osobitne nás zaujímajú obchodné a hospodárske vzťahy a ich rozvoj. Máme veľký potenciál spolupracovať. Máme totožné výzvy, ktoré stoja pred nami,“ vyhlásil Radev.
Kiska svoj prejav „dal na Matoviča“, vyhlásil Blaha, podľa Remišovej v tejto situácii nemôže mlčať
Základom úspešného rozvoja vzťahov medzi krajinami sú podľa neho kultúrne a historické spojenia, tiež spoločné záujmy. „My môžeme byť Bulharsku inšpiráciou ako prijať euro, tiež pomôcť, aby sa Bulharsko stalo súčasťou schengenskeho priestoru, čo je z pohľadu cestovného ruchu nesmierne dôležité. Bulharsko patrí aj medzi populárne destinácie Slovákov,“ doplnil Kiska,
Hovorili aj o problematike odchodu mladých vzdelaných ľudí z krajiny. Podľa slovenského prezidenta z Bulharska si môžeme brať príklad, ako viac študentiek dostať na technické školy, teda prilákať dievčatá do IT biznisu. Krok k tomu už dnes vykonali.
Spolupráca technických univerzít
Dvaja prezidenti totiž podpísali dohodu o spolupráci medzi STU v Bratislave a Technickou univerzitou v Sofii. Bulharský prezident sa poďakoval slovenskému partnerovi za podporu Slovenska pri prístupe do schengenu ako aj prístup k bulharskému spoločenstvu na Slovensku, ktoré je plnoprávne začlenené do spoločnosti a má aj podmienky na zachovanie identity.
Vyšehradská štvorka sa podľa Danka stretne so štátmi Pobaltia, iniciátorom bude slovenský parlament
Prezident Bulharskej republiky Rumen Radev pricestoval na prvú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky na pozvanie prezidenta SR Andreja Kisku. Ide o recipročnú návštevu k návšteve prezidenta Kisku v Sofii pred tromi rokmi. Prezident Radev prichádza na Slovensko počas prvého predsedníctva Bulharska v Rade Európskej únie.
Prezidenti po obede spoločne položili vence k pamätníku Brána slobody v Devíne. Bulharský prezident sa stretne aj s ďalšími najvyššími ústavnými činiteľmi SR ako aj s krajanmi.