SOFIA 11. decembra (WEBNOVINY) – Bulharsko nepodporí začatie rokovaní medzi Bruselom a Macedónskom o vstupe Skopje do Európskej únie, potvrdili vo svojom utorňajšom stanovisku dvaja najvyšší ústavní činitelia východoeurópskej krajiny.
Premiér Bojko Borisov a prezident Rosen Plevneliev uviedli, že Bulharsko nebude medzi krajinami, ktoré na tohtotýždňovom summite v Bruseli podporia začatie rokovaní s ich juhozápadným susedom. Sofia podľa ich slov „podporuje európsku budúcnosť“ Macedónska, no dôležité je dodržiavanie povinností s dôrazom na „dobré susedské vzťahy“.
Plevneliev ešte minulý týždeň tvrdo skritizoval Macedónsko, ktoré sa podľa neho nesnaží o dobré susedské vzťahy a nezaslúži si tak podporu Sofie v jeho eurointegračnom úsilí. Posledná hodnotiaca správa Európskej komisie podľa neho „neodráža primeraným spôsobom úlohu krajiny v regionálnej spolupráci“. Bulhari totiž nesúhlasia so záverom Bruselu, že ich vzťahy s Macedóncami sú „dokonalé“ a môžu byť „príkladom dobrého susedstva“. Prezident Macedóncom vyčíta „čoraz nacionalistickejšiu rétoriku, diskriminačný prístup voči občanom, ktorí sa definujú ako Bulhari, a kladenie prekážok bulharským obchodníkom“.
Bulharsko bolo v roku 1992 prvou krajinou, ktorá uznala nezávislosť Macedónska od Juhoslávie, obyvateľov však dodnes odmieta uznať za samostatný národ a ich jazyk označuje za dialekt bulharčiny. Sofia a Skopje si taktiež protirečia vo výklade svojich dejín a prisvojujú si rovnaké historické postavy.
Podobný spor pretrváva aj medzi Macedónskom a Gréckom, ktoré požaduje zmenu oficiálneho názvu krajiny, keďže terajší by mohol podľa Atén vyjadrovať územný nárok na rovnomenný grécky región. Macedónsko je pritom kandidátskou krajinou EÚ od roku 2005, samotné rokovania o vstupe sa však ešte stále nezačali a nebol stanovený ani ich termín. Macedónci preto dúfajú, že sa tak stane vo štvrtok alebo v piatok v Bruseli. Obdobné očakávania majú aj Srbi.