BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Most-Híd nepodporí novelu Trestného poriadku v znení, v akom ju predložilo ministerstvo spravodlivosti.
Strane prekáža rozšírenie možností využívať záznamy z odpočúvania pri vyšetrovaní alebo v súdnom konaní.
„Novela síce sleduje dobrý cieľ, ale obsahuje ustanovenia, s ktorými súhlasiť nemôžeme a ani nikdy nebudeme – a to je práve možnosť širokospektrálneho nasadenia iformačno-technických prostriedkov (ITP) a ich možnosť použitia v súdnom konaní,“ povedal dnes na tlačovej besede poslanec Národnej rady SR za Most-Híd Gábor Gál.
Nové znenie, ako ho predkladá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS), podľa Gála umožní realizovať odpočúvanie aj bez naplnenia všetkých troch dôležitých podmienok – legálnosti, legitimity a proporcionality.
„Akonáhle jeden z týchto atribútov nie je splnený (…) sú tieto odposluchy vyhlásené za nezákonné. Nasadenie ITP v intenciách tejto právnej úpravy bude neústavné, v rozpore so základnými ľudskými právami a slobodami, o čom hovorí aj naša ústava,“ tvrdí poslanec. Zdôraznil, že ITP by sa mali nasadzovať len v odôvodnených, ojedinelých a nevyhnutných prípadoch.
Najvážnejšou výhradou Gála je rozšírenie možností využívať nahrávky pri vyšetrovaní. Ako príklad uviedol telefonický rozhovor teroristu, ktorého polícia odpočúva legitímne, s iným človekom. Ten spomenie, že sa chystá podplatiť vysokoškolského profesora, u ktorého jeho syn robí skúšku. „Na základe novely ho bude môcť polícia vyšetrovať a súd ho bude môcť odsúdiť, hoci nebol vydaný súhlas na odposluch,“ vysvetlil Gál. Nazdáva sa, že polícia by si mohla po prijatí novely uľahčovať prácu odposluchmi a čakaním na vlastné odhalenie sa niektorým z telefonujúcich.
Slabá kontrola
Gálovi prekáža aj nízka úroveň kontroly vydávania súhlasov na odpočúvanie. Ako poznamenal, súdy odmietajú ročne len 1,5 percenta z vyše 2 000 žiadostí na odposluchy. „Bohužiaľ na Slovensku sme svedkami, že z roka na rok stúpa počet nasadení ITP, obávam sa, že už teraz nie každý takýto odposluch je v poriadku, v zmysle intencií judikátov Európskeho súdu pre ľudské práva a Ústavného súdu SR,“ formuloval svoje obavy a upozornil, že Slovensko by v prípade liberalizácie odpočúvania mohlo často čeliť žalobám na európskom alebo ústavnom súde. „Slovenská republika môže byť pričasto žalovaná a bude prehrávať,“ povedal.
Predseda ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka (KDH) tvrdí, že na zasadnutí tohto výboru už boli z novely vypustené celé pasáže týkajúce sa nasadzovania ITP, pričom túto zmenu podporila aj opozícia. „Vec sa zdala byť bezproblémovou,“ podotkol. Novela Trestného poriadku už bola schválená v prvom čítaní, v druhom sa ňou budú poslanci zaoberať na najbližšej riadnej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 28. júna.