BRATISLAVA 26. marca (WebNoviny.sk) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok schválili smernicu o ochrane autorských práv na internete. Platformy ako Facebook či Google by mali po novom prestať zarábať na práci novinárov a autorov publikácií.
Vyplýva to z novej legislatívy na ochranu autorských práv, ktorá ma zaručiť silnejšiu pozíciu tvorcov a vydavateľov v digitálnom prostredí. Nové pravidlá musí ešte odsúhlasiť samotná Rada EÚ a následne členské štáty budú mať dva roky na transponovanie nových pravidiel do svojich vnútroštátnych predpisov.
Na novej smernici EÚ sa ešte v polovici februára dohodli vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady EÚ. Jej cieľom na digitálnom jednotnom trhu je zabezpečiť, aby platformy ako YouTube, Google news a iné vyplatili tvorcom (napríklad hudobníci alebo herci), vydavateľom spravodajstva a novinárom spravodlivú odmenu za ponúknutý obsah.
Umelcom a profesionálom z oblasti médií táto situácia doteraz sťažovala možnosti, ako si zabezpečiť slušné živobytie, píše sa v tlačovej správe Európskeho parlamentu.
Rovnaký meter pre všetkých
Asociácia vydavateľov tlače k tomu pridala svoje stanovisko, v ktorom žiada rovnakú ochranu pre texty, akú má hudba a film.
„Dôkazom, že sociálne siete využívajú obsah vydavateľov ako významnú súčasť svojej služby, je aj prieskum agentúry Nielsen, ktorý tvrdí, že až 47 % dospelej populácie považuje Facebook a iné sociálne siete za svoj hlavný zdroj čerstvých správ a vo vekovej kategórii do 24 rokov je to dokonca 66 % respondentov, hoci Facebook žiadne texty správ neprodukuje,“ píše vo svojom stanovisku predseda predstavenstva Asociácie vydavateľov tlače Alexej Fulmek.
Podľa neho stratili vydavateľstvá na Slovensku za ostatných desať rokov približne 400 miliónov euro inzertných tržieb čím väčšina peňazí išla k vyspelým technologickým gigantom, medzi ktorými je napríklad Facebook.
„Sú naším konkurentom s úplne iným produktom, s technológiou, ktorú vytvorili pre celý svet, s tržbami vyše 100 miliárd dolárov ročne a s naším obsahom, ktorý využívajú bezplatne. Aj preto potrebujeme dodatočné tržby, ktoré nám podľa nás patria, aby sme si naďalej mohli plniť našu spoločenskú rolu a prinášať verejnosti pravdivé a overené informácie“, dodal na záver Fulmek.
Kampane proti cenzúre na internete
Server www.ulož.to sa pridal k ďalším platformám, ako napríklad aj Youtube, ktoré na svojich stránkach už stihli zareagovať o súčasnej podobe novej smernice o autorských právach. Podľa nich táto smernica nijak nezjednocuje práva autorov, ale skôr vytvára cenzúru a následne umožňuje vytvoriť filtre, ktoré majú za úlohu zabrániť porušovanie akýchkoľvek autorských práv.
V praxi by to znamenalo, že ak sa chystáte nahrať vaše videá s obsahom, nech už v sebe zahŕňa remixy pesničiek, karaoke alebo parodujete originálny už existujúci výtvor, nebude možné ho následne publikovať a čítať práve cez spomínané filtre. V skratke, takmer všetko, čo nahráte na internet, bude kontrolované.
Webový portál Ulož.to na svojej stránke ďalej informuje, že namiesto toho, aby sa internetové platformy súdili s autormi diel, radšej zrušia možnosť nahrávania užívateľského obsahu alebo nasadia prísne filtre.
Meme a obrázky GIF ostávajú zachované
Tlačové stredisko EP informuje, že publikovanie úryvkov novinových článkov bolo explicitne vyňaté z pôsobnosti smernice, a teda nebude považované za porušenie autorských práv vydavateľa.
Súčasťou novej legislatívy sú však aj ustanovenia, ktoré by mali takzvaným agregátorom správ zabrániť zneužívať túto situáciu. Dĺžka úryvkov, ktoré bude možné zverejniť, napríklad na platforme Google News alebo voľne na Facebooku, tak bude obmedzená.
Smernica umožňuje a dokonca uľahčuje využívanie diel chránených autorským právom za účelom citácie či parafrázy, kritiky alebo recenzie, karikatúry či paródie. Obrázky GIF a meme tak bude možné naďalej zdieľať a voľne šíriť na sociálnych sieťach.