- aktualizované 13. decembra, 14:33
Britská konzervatívna strana premiéra Borisa Johnsona zvíťazila vo štvrtkových parlamentných voľbách s pohodlnou väčšinou hlasov. Ako uvádza spravodajský portál BBC, konzervatívcom sa podarilo prekročiť potrebnú hranicu 326 mandátov. Po zrátaní 622 z celkovo 650 okrskov majú zatiaľ 344 kresiel.
Labouristická strana, ktorú konzervatívci obrali o viacero mandátov, získala dosiaľ 201 kresiel, Škótska národná strana (SNP) 46 a Liberálni demokrati deväť.
Dokončenie brexitu
Celkovo by podľa projekcií BBC mohla Konzervatívna strana vyhrať 364 kresiel, labouristi 203, SNP 48, Liberálni demokrati 11, Welšská strana (Plaid Cymru) štyri a Zelená strana Anglicka a Walesu (GPEW) jedno. Strana brexitu kontroverzného politika Nigela Faragea by nemala podľa projekcií získať ani jedno kreslo.
Premiér Boris Johnson obhájil svoj mandát v okrsku Uxbridge v západnom Londýne. Ako po znovuzvolení vyhlásil, konzervatívna vláda „dostala silný nový mandát na dokončenie brexitu„.
Johnsonovi nemôžete veriť ani slovo, britská opozícia pred voľbami stupňuje útoky na premiéra
Najväčší volebný zisk britských konzervatívcov od 80. rokov dokazuje, že Briti si želajú uskutočnenie brexitu. Vyhlásil to britský premiér Boris Johnson. Vo svojom víťaznom prejave k stúpencom strany Johnson zdôraznil, že Británia opustí Európsku úniu do 31. januára. „Brexit uskutočníme načas do 31. januára,“ povedal. „Žiadne keby, žiadne ale, žiadne možno,“ dodal predseda britskej vlády.
Johnson tiež povedal, že jeho vláda musí reprezentovať všetky kúty Spojeného kráľovstva. Konzervatívci získali vo štvrtkových predčasných parlamentných voľbách pre seba viaceré obvody, v ktorých mali tradične celé desaťročia podporu opoziční labouristi.
Mandát obhájil aj Corbyn
Svoj mandát obhájil aj predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn, podľa ktorého bola volebná noc pre jeho stranu sklamaním. Labouristická strana podľa projekcií získa o 65 kresiel menej ako vo voľbách v roku 2017.
Corbyn oznámil, že do ďalších volieb už stranu nepovedie, no neskončí hneď. Plánuje zostať ešte počas obdobia, keď strana bude „reflektovať“ výsledky volieb.
Naopak o svoje kreslo prišla líderka Liberálnych demokratov Jo Swinson, ktorú v jej okrsku porazila kandidátka SNP. SNP, ktorá vo veľkom zvíťazila v Škótsku, mala podľa svojej líderky, škótskej premiérky Nicoly Sturgeon, „výnimočnú noc„. Škótsko podľa nej vyslalo „veľmi jasnú správu„, že nechce, aby Boris Johnson a jeho vláda mali mandát na vyvedenie Škótska z Európskej únie.
Predsedníčka britských Liberálnych demokratov končí na ich čele po tom, čo vo štvrtkových parlamentných voľbách prehrala v jej obvode. O 149 hlasov ju porazila kandidátka Škótskej národnej strany (SNP) Amy Callaghan.
Keďže Swinson už nebude poslankyňou v dolnej komore parlamentu, tak ako to vyžadujú stanovy strany, musí v jej čele skončiť. Liberálnych demokratov dočasne povedú Ed Davey a Sal Brinton. Strana si nového lídra alebo líderku bude voliť na budúci rok.
Výsledky prinesú strach a zdesenie
„Toto sú veľmi dôležité výsledky pre budúcnosť našej krajiny,“ vyjadrila sa na margo volieb Swinson, ktorá bola od júla prvou ženou na čele Liberálnych demokratov. „Dovoľte mi však povedať, že pre milióny ľudí v našej krajine tieto výsledky prinesú strach a zdesenie a ľudia hľadajú nádej. Stále si myslím, že my ako krajina môžeme byť vrúcni a veľkodušní, inkluzívni a otvorení a že spoluprácou s našimi najbližšími susedmi dosiahneme omnoho viac. Liberálni demokrati budú naďalej hájiť tieto hodnoty, ktoré usmerňujú naše liberálne hnutie – otvorenosť, spravodlivosť, inkluzívnosť. Postavíme sa za nádej,“ dodala.
Cesta k brexitu môže byť podľa odborníkov zdĺhavá, Johnson musí po voľbách získať väčšinu
Projekcie naznačujú, že premiérovi Johnsonovi nebude stáť nič v ceste k tomu, aby Britániu vyviedol z Európskej únie (EÚ) do 31. januára, čo bol jeho hlavný predvolebný sľub. Downing Street prostredníctvom stanoviska uviedla, že ak sú exit polly správne a Johnson sa vráti na Downing Street, v pondelok budú nasledovať malé zmeny v kabinete.
V piatok 20. decembra sa v dolnej komore parlamentu uskutoční druhé čítanie návrhu zákona o dohode o odchode Veľkej Británie z EÚ, ktorý dláždi cestu brexitu v januárovom termíne.
Diskusia lídrov EÚ
Európski lídri sa v piatok zišli v Bruseli, aby prediskutovali vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) po tom, čo si premiér Boris Johnson v predčasných voľbách zabezpečil parlamentnú väčšinu potrebnú na presadenie svojej brexitovej dohody. Hoci sú mnohí lídri smutní z toho, že Briti úniu opustia, pre väčšinu je to aj úľava, pretože sa môžu konečne zaoberať opäť európskymi záležitosťami.
Británia má z EÚ vystúpiť 31. januára, potom sa môžu začať rokovania o budúcich obchodných dohodách. Po brexite Británia ostane v colnej únii až do konca roku 2020.
Predseda Európskej rady Charles Michel už stihol zagratulovať premiérovi Johnsonovi k volebnému víťazstvu a vyzval zároveň britský parlament, aby urýchlene schválil dohodu o brexite vyrokovanú s EÚ.
„Hlasovanie o dohode o vystúpení očakávame v britskom parlamente čím skôr,“ uviedol Michel. K budúcim vzťahom povedal, že EÚ je pripravená rokovať s Veľkou Britániou „o úzkej budúcej spolupráci„.
Babiš považuje brexit za definitívny
Podľa väčšiny českých politikov dali Briti vo voľbách jasne najavo, že už chcú ukončiť ťahanice okolo brexitu, a zvolili si charizmatického vodcu, ktorý ich z Európskej únie vyvedie. Hoci minister zahraničia Tomáš Petříček ešte očakáva zložité rokovania a nie je presvedčený, že Veľká Británia 31. januára skutočne odíde, premiér Andrej Babiš považuje brexit za definitívny.
„V Británii zvíťazil charizmatický vodca, moja krvná skupina. Brexit považujem za definitívny,“ reagoval na výsledky volieb, v ktorých drvivo zvíťazili konzervatívci vedení Borisom Johnsonom, premiér Babiš. Opozičný predák Jeremy Corbyn by podľa neho mal odstúpiť.
Podľa ministra Petríčka bude vyjednávanie ale ešte zložité. „Myslím, že Briti už boli z politického patu unavení, aj preto dopadlo hlasovanie takto. Čakajú nás vyjednávania o budúcich vzťahoch a to bude možno ešte náročnejšie,“ poznamenal minister.
Česká politická scéna sa zhoduje na tom, že je to cesta k jasnejšiemu brexitu, už sa ale rozchádza v tom, kedy sa tak stane a či je to pre Česko dobré. Johnson v prejave oznámil, že Británia odíde z Európskej únie k 31. januáru 2020, pripomína portál Novinky.cz.
Najdôležitejšie voľby od vojny
Voliči vo Veľkej Británii rozhodovali vo štvrtok o budúcom smerovaní svojej krajiny v parlamentných voľbách, ktoré sú považované za jedny z najdôležitejších od konca druhej svetovej vojny. Hlavnými rivalmi volebného súboja boli premiér a zároveň šéf konzervatívcov Boris Johnson, ktorý chce vyviesť krajinu z Európskej únie do 31. januára, a opozičný líder a predseda Labouristickej strany Jeremy Corbyn, ktorý sľubuje nové referendum o brexite.
Johnson zvolal predčasné voľby v nádeji, že sa mu podarí prelomiť politický pat týkajúci sa plánovaného odchodu krajiny z európskeho bloku. Premiérovi totiž v októbri chýbala potrebná väčšina na to, aby v parlamente pretlačil svoju dohodu o brexite.
Štvrtkové parlamentné voľby v Británii boli v poradí už tretie za menej než päť rokov. Nasledovali po voľbách z rokov 2015 a 2017 a v decembri sa konajú prvýkrát za posledných takmer sto rokov. Volilo sa v 650 volebných obvodoch v Anglicku, Walese, Škótsku a Severnom Írsku. Volebné miestnosti sa otvorili o 07:00 miestneho času (08:00 SEČ) a zatvorili sa o 22:00 (23:00 SEČ).
Občania vyberali všetkých 650 poslancov dolnej komory parlamentu. Sčítavanie hlasov začalo okamžite po zatvorení volebných miestností.