LONDÝN 5. novembra (WEBNOVINY) – Británia nevyvíja dostatočný tlak na Čínu, aby rešpektovala suverenitu Hongkongu v súvislosti s tamojšími prodemokratickými protestmi.
Myslí si to Chris Patten, posledný britský guvernér v Hongkongu, ktorý z funkcie odstúpil po návrate ostrovnej krajiny pod správu Pekingu v roku 1997. Britská vláda premiéra Davida Camerona sa podľa neho obáva ohrozenia svojich obchodných záujmov v Číne.
„Keď Čína zdôrazňuje, že udalosti v Hongkongu s nami nemajú nič spoločné, mali by sme verejne aj súkromne dať jasne najavo, že to nie je tento prípad,“ povedal v stredu Patten skupine britských poslancov zaoberajúcich sa udalosťami v Hongkongu.
Podľa neho v britskej vláde aj britskom podnikateľskom sektore existuje „silná skupina, ktorá si myslí, že môžete mať dobré obchodné vzťahy s Čínou, len ak sa za každých okolností snažíte… nehovoriť nič, s čím by Čína nesúhlasila“. „Čínu to len povzbudzuje, aby sa správala zle,“ uviedol bývalý dlhoročný politik a diplomat.
Podľa Pattena ide o „pľuvanec do tváre“ spoločnej deklarácii z roku 1984 medzi Londýnom a Pekingom. Tá hovorí o podmienkach, na základe ktorých sa Hongkong vráti späť pod čínsku správu. Podľa Pattena by však jej podmienky mali plniť obe strany. „Toto je spoločná deklarácia, nielen čínska deklarácia,“ uviedol.
V auguste predstavitelia vládnej komunistickej strany v Pekingu ponúkli obyvateľom Hongkongu, aby si v roku 2017 zvolili vlastného lídra. Kandidátov do prvých priamych volieb však chce najskôr odsúhlasiť výbor lojálny komunistickému vedeniu v Pekingu. Demonštranti to odmietli ako „falošnú“ demokraciu v čínskom štýle a trvajú na tom, že neodídu z ulíc, kým Peking neumožní otvorené nominácie.