BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Kandidátka na primátorku Bratislavy Tatiana Kratochvílová kritizuje hospodárenie Dopravného podniku Bratislava.
Kratochvílová pritom upozorňuje najmä na zmluvy s externými partnermi.
„Našli sme spleť plytvania, politických konexií a napojenia na oligarchov,“ uviedla Kratochvílová v tlačovej správe. Vedenie Dopravného podniku Bratislava cez svoju hovorkyňu Adrianu Volfovú oponuje, že tvrdenia Kratochvílovej sú nekorektné a nepravdivé a na Kratochvílovú plánujú podať trestné oznámenie.
Dopravný podnik odmieta Kratochvílovej tvrdenia
Kandidátka naznačila napríklad to, že dopravný podnik uzavrel ešte v roku 2012 zmluvu so spoločnosťou GGT a.s., na základe ktorej GGT distribuuje lístky do svojich trafík. Ako dodala, podľa zmluvy odvádza podnik z predaja lístkov šesť percent spoločnosti. Firma podľa Kratochvílovej patrí do portfólia Grafobalu, ktorý je v rukách Ivana Kmotríka. Ako však uviedla Volfová, tvrdenie nie je pravdivé a distribúciu cestovných lístkov zabezpečoval dopravný podnik prostredníctvom tretích osôb aj pred rokom 2012.
„Od roku 1999 bola podpísaná zmluva s Mediapress, ktorá zabezpečovala distribúciu za rovnakých províznych podmienok ako GGT v súčasnosti. Distribučné zmluvy však neboli v súlade so zákonom – dopravný podnik predával cestovné lístky ako tovar a to nebolo možné, keďže je to cenina. Preto musel dopravný podnik tieto zmluvy zosúladiť so zákonom a vyhlásiť súťaž. Do súťaže sa prihlásili traja uchádzači a jedine firma GGT vedela zabezpečiť najširšiu distribúciu cestovných lístkov,“ uviedla Volfová a dodala, že firma Mediapress je sesterskou spoločnosťou GGT, pôsobila tu už v minulosti a preto dopravný podnik odmieta personálne konštrukcie, ktoré Kratochvílová naznačila.
V obstarávaní vyhovela jedna firma
Kratochvílová v tlačovej správe tiež dodáva, že s firmou GGT a.s. je personálne prepojená firma KGJ Invest, ktorá zabezpečuje dopravnému podniku dodávky tepla. „Napriek tomu, že to zmluva nepredpokladá, dopravný podnik kúril podľa faktúr aj v auguste,“ uviedla Kratochvílová. Ani toto tvrdenie však podľa dopravného podniku nie je pravdivé a podnik od júna do septembra žiadne teplo od KGJ nenakupoval.
Kratochvílová kritizuje aj zmluvu na stráženie objektov dopravného podniku. Budovy stráži spoločnosť Bonul. „Ako jediná totiž vyhovela v obstarávaní, ktorého podmienkou bolo potvrdenie o účasti na hospodárskej mobilizácii vo výnimočných stavoch, ktoré vydáva ministerstvo hospodárstva. Dôvod, prečo je toto nezvyčajné potvrdenie potrebné, nie je vôbec jasný,“ myslí si Kratochvílová. Dopravný podnik na to reaguje s tým, že súťaž prebehla v zmysle zákona o verejnom obstarávaní, pričom žiadny z uchádzačov podmienky súťaže počas výberu úspešného uchádzača nenamietal. „Potvrdenie bolo potrebné, lebo DPB a.s. je subjektom hospodárskej mobilizácie a z tohto dôvodu sú naň kladené určité požiadavky v zmysle zákona o hospodárskej mobilizácii,“ dodala Volfová.