BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) – Mesto Bratislava chce vyňať zo svojho územného plánu vyčlenený koridor pre trasovanie ropovodu Bratislava – Schwechat. Ten by mal totiž viesť aj cez Žitný ostrov a ďalšie chránené územia. Hlavné mesto s takýmto riešením nesúhlasí, preto pripravuje zmenu územného plánu mesta. Na dnešnej tlačovej besede to dnes uviedol primátor Andrej Ďurkovský. Podľa neho neprichádza totiž do úvahy v súčasnosti navrhované trasovanie ropovodu. „Je dôležité, aby sa neohrozila ani kvapka pitnej vody. Najradšej by som bol, keby bola Bratislava úplne vyňatá z ropovodu,“ povedal Ďurkovský.
Mesto preto začalo pracovať na zmenách a doplnkoch územného plánu. Či sa tieto zmeny dostanú už do prvého tohtoročného balíka zmien, ktoré bude odsúhlasovať mestské zastupiteľstvo, je otázne. Primátor to vidí skôr na druhú etapu, teda niekedy koncom roka.
Trasovanie ropovodu by malo byť aj témou piatkových rokovaní v Rakúsku. Primátor v tejto súvislosti zdôraznil, že problém pripájacieho miesta ropovodu medzi slovenskou a rakúskou stranou by sa však mal otvoriť na medzinárodnej úrovni. Kadiaľ by mala ale viesť nová trasa ropovodu je podľa primátora otázka pre odborníkov. Predseda občianskeho združenia Nie ropovodu cez Žitný ostrov zároveň vyslovil domnienku, že v tejto súvislosti sú údajne na 90 percent porušené rakúske zákony. V čom mali byť zákony porušené, špecifikovať nechcel. Bližšie informácie by mal mať podľa jeho slov vo štvrtok alebo v piatok.
V súčasnosti navrhovanú trasu ropovodu odmieta okrem hlavného mesta aj Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Podľa predsedu Pavla Freša urobí kraj údajne všetko preto, aby ropovod touto trasou, teda aj cez Žitný ostrov, neviedol. Vedenie ropovodu sa nepozdáva ani mnohým ďalším dotknutým samosprávam, napríklad Petržalke. Trasa totiž prechádza niekoľkými mestskými časťami ako aj územím, ktoré bolo zákonom vyhlásené za chránené pásmo. Negatívne sa k trasovaniu ropovodu postavili aj vodári, ohrozené by totiž mohli byť zdroje pitnej vody. Okrem toho vzniklo aj občianske združenie Nie ropovodu cez Žitný ostrov, ktoré začalo s petíciou. Po zozbieraní stotisíc podpisov ju chce iniciatíva podľa predchádzajúcich vyjadrení predložiť parlamentu, vláde, prezidentovi i zastúpeniu Európskej komisie na Slovensku.
SITA