Bratislava a Košice recyklujú najmenej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Ilustračná fotografia Foto: Shutterstock.com

BRATISLAVA 16. mája (WBN/PR) – Na Slovensku bolo za rok 2012 vytriedených takmer 50 percent použitých nápojových kartónov. Obaly na mlieko a džúsy pritom triedi 42 percent Slovákov. Pre porovnanie, najlepšími recyklátormi v Európe sú Nemecko, Luxembursko a Belgicko, kde sa triedi až 80 percent kartónových obalov. Vyplýva to zo štatistických údajov spoločnosti Tetra Pak.

Prekvapivé je, že v triedení a recyklácii sa oveľa viac darí dedinám a mestám do 100 tisíc obyvateľov. Vo veľkých mestách predstavuje množstvo ľudí, ktorí neseparujú nápojové kartóny, až 78 percent. Tretina netriedičov ako dôvod uvádza, že nemajú vo svojom okolí nádoby na separovaný zber. Rovnaký počet dokonca nevie, že sa nápojové kartóny vôbec dajú triediť.

Hoci u nás triedi obaly menej ľudí než v Českej republike, takmer polovica zrecyklovaných kartónov na Slovensku sa dá považovať za úspech. Stojí za ním aj fakt, že jediný slovenský recyklátor, spoločnosť Kuruc Company, si zber zabezpečuje sám. Spoločnosť z vyzbieraného materiálu vyrába stavebné dosky a panely. Výrazný podiel má tiež zber na školách.

Najväčším dodávateľom kartónových nápojových obalov na Slovensku aj vo svete je spoločnosť Tetra Pak. Dlhodobo prispieva k zlepšeniu životného prostredia a kvality života. Zameriava sa na tri kľúčové oblasti: recykláciu, ekologickú stopu a obnoviteľnosť výrobkov.

Spoločnosť predpokladá, že sa jej do roku 2020 podarí globálne zdvojnásobiť objem recyklácie použitých nápojových kartónov na 40 percent. Minulý rok sa celosvetová recyklácia nápojových kartónov Tetra Pak zvýšila o 10 percent, čo predstavuje takmer 23 percent všetkých recyklovaných nápojových kartónov.

Cieľom spoločnosti je vyrábať obaly zo stopercentne obnoviteľných materiálov. Už dnes sú nápojové kartóny vyrábané takmer z troch štvrtín z obnoviteľnej suroviny, dreva. Plánuje sa tiež zvýšiť podiel celulózy používanej v obaloch z lesov certifikovaných podľa noriem FSC a udržať emisie CO2 na úrovni z roku 2010, a to aj napriek rastu výroby. V roku 2012 malo 26,4 miliárd obalov Tetra Pak logo certifikátu FSC v 39 krajinách, čo je oproti predchádzajúcemu roku nárast o 40 percent.

V roku 2012 Tetra Pak spolupracoval so Svetovým fondom na ochranu prírody, s dodávateľmi a zákazníkmi na pláne na meranie celkovej hodnoty klimatických vplyvov. Audity v rokoch 2010 a 2011 objavili potenciál na zníženie spotreby energie v súvislosti s výrobou až o 12 percent a zníženie vplyvu na klímu o 11 percent.

www.tetrapak.sk

Certifikácia FSC Forest Stewardship Council predstavuje dôveryhodný systém lesnej certifikácie a certifikácie spotrebiteľského reťazca s celosvetovou pôsobnosťou. Vďaka svojej transparentnosti, otvorenosti všetkým záujmovým skupinám a vďaka striktným sociálnym a ekologickým štandardom má FSC podporu najväčších environmentálnych organizácií ako WWF, Friends of the Earth alebo Greenpeace, ako aj veľkých obchodných reťazcov. Logo FSC na výrobku znamená záruku, že svojím nákupom ľudia podporujú lesné hospodárenie šetrné k prírode a miestnym obyvateľom.

O SPOLOČNOSTI TETRA PAK

Spoločnosť Tetra Pak je svetová jednotka v oblasti spracovania a balenia potravín. V úzkej spolupráci s našimi zákazníkmi a dodávateľmi dodávame bezpečné, progresívne a ekologické výrobky, ktoré každý deň uspokojujú potreby stoviek miliónov ľudí vo viac než 170 krajinách celého sveta. Máme takmer 22.000 zamestnancov vo viac než 85 krajinách. Veríme v zodpovedné vodcovské postavenie v našom odvetví a udržateľný prístup k podnikaniu. Naše motto CHRÁNIME DOBRÉ (PROTECTS WHAT’S GOOD™) odráža našu víziu zaisťovať bezpečnosť a dostupnosť potravín na celom svete. www.tetrapak.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať