Bralo pod Strečnom sa hýbe, stabilizovanie by uzavrelo cestu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Strecno
Foto: SITA/Jozef Hulka

STREČNO/ŽILINA 26. augusta (WEBNOVINY) – Stabilizovanie brala pod hradom Strečno by si podľa šéfa Výskumného ústavu dopravného vyžiadalo uzavretie hlavného ťahu medzi Žilinou a Martinom aj na dva – tri mesiace. To je však podľa Ľubomíra Palčáka nereálne, pretože cesta I/18 popod Strečno nemá pred dokončením diaľnice prijateľnú obchádzku.

Nebezpečenstvo je veľmi veľké

„Tá veľká skala sa nám začala hýbať. Je to na odborníkoch, aby vyhodnotili, aké je to nebezpečenstvo veľké. Problém je ale ten, že sanácia by podľa môjho odhadu trvala možno dva – tri mesiace a zastaviť dopravu na tomto úseku na takýto čas by bol z pohľadu dopravného obrovský problém. Náhradné trasy sú jednak veľmi dlhé a vždy tam vznikne okamžite tiež dopravný problém,“ povedal generálny riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák.

Na hrozbu uvoľnenia skalného previsu a jeho pád na jednu z najfrekventovanejších ciest na Slovensku upozornili začiatkom leta geológovia zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Odklon skalného previsu od hradného brala meria ústav štyrikrát ročne. Posledné merania naznačujú výrazný posun trhliny.

Zvolali krízový štáb

„Výsledky meraní ukazujú na vážny stav, pretože hrozí odtrhnutie skalného previsu veľkých rozmerov a jeho zrútenie na frekventovanú komunikáciu pod skalným bralom. V posledných dvoch rokoch sa otváranie poruchy zrýchlilo. Skalný previs sa odkláňa od hradného brala a pozvoľne klesá,“ uviedla Alena Klukanová zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.

Pre nestabilné bralo Okresný úrad v Žiline zvolal koncom júna krízový štáb. Problémom sa zaoberajú aj ministerstvo životného prostredia, ministerstvo dopravy a Žilinský samosprávny kraj. Návrhy na riešenie problému by mali predložiť v septembri.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Palčák