BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – V utorok na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes predstavili najnovší film s Bradom Pittom v hlavnej úlohe.
Snímka Killing Them Softly v réžii novozélandského rodáka Andrewa Dominika zobrazuje ponurý pohľad na zničený americký sen, pričom spája násilnú, no komickú gangsterku s neskrývanou kritikou neschopnosti politikov reagovať na ekonomickú krízu.
Pitt a Dominik v minulosti spolupracovali aj na westernovej dráme Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom (2007).
Film, ktorý režisér a scenárista vytrvalo označuje za komédiu, sa odohráva v nemenovanom americkom meste, ktoré nesie následky finančného kolapsu – domy sú opustené a obchody pozatvárané, zatiaľ čo malí kriminálnici a gangstri sa snažia prežiť.
Pitt, ktorý je zároveň koproducentom snímky, stvárňuje nemilosrdného nájomného vraha Jackieho Cogana, ktorého do tohto mesta pošlú mafiánski bossovia, aby odstránil skupinu zlodejov, ktorá prepadla hráčov pokru.
Názov filmu Killing Them Softly vychádza z jeho snahy vyhnúť sa pri vraždení akejkoľvek zbytočnej bolesti či utrpeniu.
Snímka, ktorá patrí medzi 22 filmov bojujúcich v Cannes o Zlatú palmu, spája vysoko štylizované zobrazenie násilia s nostalgickým americkým soundtrackom. Neopomenuteľný je však aj politický odkaz filmu, v ktorom v pozadí barov a z autorádií počuť správy a hlavnou témou rozhovorov sú neustále finančná kríza, zlyhanie politikov, chamtivosť a zničené sny.
„Žijem v Amerike a v Amerike si na všetko sám,“ hovorí vo filme Pittova postava a dodáva, že „Amerika nie je krajina, je to len obchod.“
Na tlačovej konferencii po novinárskej projekcii filmu ale Pitt zdôraznil, že nechce, aby diváci vnímali Killing Them Softly ako útok na prezidenta Baracka Obamu. „Prikláňam sa skôr k ľavici a chcem chápať svoje vlastné predsudky, preto nie som proti postavám, ktoré sa líšia od mojich názorov,“ povedal s tým, že ho zaujímajú aj iné argumenty, ako sú tie jeho.
Podľa Dominika pomáhajú žánrové filmy, ako jeho najnovší počin, ľuďom lepšie chápať svet, rovnako ako v tomto smere deťom pomáhajú rozprávky. „Tento film podľa mňa prináša radu, ako prežiť vo svete tvrdej konkurencie,“ skonštatoval filmár, ktorý si podľa vlastných slov pri čítaní knihy Georgea V. Higginsa s názvom Cogan’s Trade z roku 1974 uvedomil, že je o ekonomickej kríze a zlyhaní vedenia. Práve táto publikácia ho inšpirovala pri písaní scenára snímky.
Štyridsaťosemročný Brad Pitt prišiel do Cannes bez snúbenice Angeliny Jolie. Napriek tomu ho na tlačovej konferencii neprekvapilo, keď sa záujem od filmu a jeho odkazu presunul k jeho súkromnému životu.
Novinárom povedal, že všetky informácie o tom, kedy sa chystajú vziať, sú len klebety a oni sami si termín sobáša zatiaľ nestanovili. „Stále dúfam, že sa nám ešte pred týmto termínom podarí v Spojených štátoch vyriešiť rovnoprávnosť manželstiev,“ dodal zástanca homosexuálnych manželstiev.