BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) – Národná rada SR nie je uznášaniaschopná.
Schôdza o vyslovení nedôvery ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi sa tak nemôže začať. V sále sa zaprezentovalo len 69 poslancov.
Poslanci za Smer-SD v nej chýbali. Schôdza o vyslovení nedôvery ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi sa tak začne v utorok o 9:00, po dvoch neúspešných prezentáciách to konštatoval predseda parlamentu Pavol Paška.
Minister spravodlivosti Tomáš Borec je pripravený v národnej rade diskutovať o stave v justícii, aj keď opozičné dôvody na návrh na jeho odvolanie podľa neho nemajú vecný základ a chápe ich ako politickú snahu a potrebu.
„Som predstaviteľ vlády. Nezodpovedám za parlamentnú matematiku. V utorok tu budem opäť. Som pripravený debatovať,“ uviedol Borec po tom, ako parlament v pondelok nebol uznášaniaschopný na mimoriadnej schôdzi k vysloveniu nedôvery ministrovi spravodlivosti.
Ako povedal dnes pre agentúru SITA a TA3 premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico, je móda opozície predkladať rôzne návrhy a potom nechodiť do parlamentu.
„Napríklad pri Zákonníku práce poslanci opozície prítomní neboli. Poslanci za SaS predložili zákon o partnerstvách homosexuálov a potom neprišli hlasovať,“ povedal s tým, že teraz navrhli odvolanie ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, ktorého Smer-SD predsa odvolávať nechce, pretože je to minister tejto strany.
„Ale je potom treba, aby 67 poslancov opozície tu sedelo. Nie je možné, aby podávali návrhy na odvolávanie a potom nechodili do parlamentu. Ak bude 67 poslancov opozície a budú chcieť rokovať o svojom návrhu, zostávajúcich desať hlasov dostanú od poslaneckého klubu Smeru-SD a môže sa rokovať. Ak tu nebudú, prečo by sme my mali súhlasiť s rokovaním o odvolaní ministra? My svojmu ministrovi dôverujeme. Je to totálny rozklad opozície,“ vyhlásil Fico.
Obrazom: Schôdza parlamentu
Zablokovaním dnešnej mimoriadnej schôdze k odvolávaniu ministra spravodlivosti Tomáša Boreca odštartovala strana Smer-SD demontáž zastupiteľskej demokracie na Slovensku, domnieva sa predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.
„Poslancom sa upiera právo diskutovať, kontrolovať, ale aj navrhovať riešenia. Ak takáto arogancia moci vyjadrená len cez číslo väčšiny by mala pokračovať ďalej, vyjadrujem obavu o budúcnosť politického vývoja na Slovensku,“ uviedol dnes pred novinármi Hrušovský. Pripomenul, že opozícia nechce politický zápas ale politickú súťaž, korektnú, zodpovednú a pre občanov prospešnú, o čo sa bude usilovať ďalej.
„Odmietam akýkoľvek spôsob násilia väčšiny a pravdy, ktorá sa snaží presadiť len cez čísla väčšiny vládnej koalície. Budeme hľadať ústavné a zákonné možnosti, ako tomu zabrániť,“ dodal Hrušovský. Pripomenul, že politické strany, ktoré v minulosti vyhadzovali poslancov z parlamentu (HZDS, pozn. SITA), skončili zle.
„Je tu strana, ktorá sa pokúša o niečo iné – zatvoriť poslancom ústa a nedovoliť hovoriť v parlamente, tam, kde ich občania zvolili, aby tlmočili ich názory. Aj takýmto stranám sa to môže nevyplatiť,“ odkázal Smeru-SD Hrušovský. Kroky Smeru-SD, ak otvorenie schôdze viaže na stopercentnú účasť opozičných poslancov, považuje Hrušovský za vydieranie a začiatok imperatívneho mandátu, čo je v príkrom rozpore s napĺňaním ducha slobody a právneho štátu.
Podľa šéfa KDH Jána Figeľa dnes Smer-SD predviedol teatrálne divadlo, ktorým znemožnil diskusiu na tému o stave slovenskej justície. „Smer ukázal, že je vodcovskou stranou. Pred 20 rokmi museli herci robiť politiku. Ak politici dnes hrajú divadlo, škodia sebe a demokracii,“ komentoval zablokovanie schôdze vládnou stranou Figeľ.
Návrh podala opozícia
Návrh na vyslovenie nedôvery Borecovi podali opozičné strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS po tom, ako vládny Smer-SD v stredu minulý týždeň zablokoval rokovanie mimoriadnej schôdze k stavu v justícii.
Justičný systém podľa strán Ľudovej platformy dlhodobo požíva nízku dôveru verejnosti.
Tento mesiac sa ešte viac prehĺbila po niektorých informáciách. Ide napríklad o rozhodnutie súdu, podľa ktorého má bývalý prezident SR Michal Kováč zaplatiť exšéfovi SIS Ivanovi Lexovi odškodné a ospravedlniť sa mu za výroky o zavlečení jeho syna do Rakúska.
Opozícia pripomína aj rozhodnutie súdu, podľa ktorého má generálna prokuratúra Štefanovi Harabinovi zaplatiť 150 000 eur za to, že generálny prokurátor Dobroslav Trnka neoprávnene zasiahol do jeho práv, keď potvrdil, že prepis rozhovoru Harabina s narkobarónom Bakim Sadikim je v spise. Opozičné strany vyčítajú vláde aj to, že pred Európskym súdom neobhajuje záujmy Slovenska, ale Harabina ako súkromnej osoby.
Vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu spravodlivosti nemá jednoznačnú podporu všetkých opozičných subjektov. Predseda OĽaNO Igor Matovič kvituje, že na poste ministra spravodlivosti je nestraník. Od Boreca by očakával viac odvahy pri komentovaní zlých krokov súdnej moci.
Video: Opozícia navrhuje odvolať ministra spravodlivosti (14. novembra 2012)
Justícia má problémy už dlho
Problémy v justícii sú však dlhodobé a Matovič si nemyslí, že minister ich mohol vyriešiť za šesť mesiacov, čo je v úrade. Väčšiu šancu na zlepšenie pomerov v justícii mali podľa Matoviča niektorí Borecovi kritici, ktorí v minulosti tiež šéfovali rezortu. Aj preto opozičný návrh považuje za politické divadlo.
Minister spravodlivosti zdôrazňuje, že pripravuje vážne a hlboké reformy v justícii, na ktoré si predchádzajúce vedenie netrúflo.
Všetci by si podľa neho mali uvedomiť, že tieto zmeny sa nedajú spraviť justičným balíčkom za dva mesiace, pol roka či rok.
Vládny Smer-SD dnešné zasadnutie parlamentu zmaril úmyselne, tvrdí to poslanec hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Miroslav Kadúc.
Ako sa ďalej uvádza v reakcii poslanca OĽaNO na zmarenú schôdzu Národnej rady SR o vyslovení nedôvery ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi, „občania sa dnes môžu legitímne pýtať, prečo ostala väčšina stoličiek Smeru prázdnych“.
Kadúc zároveň kladie otázku „Čo by urobil zamestnávateľ, keby jeho zamestnanci neprišli do práce, tak ako dnes väčšina poslancov Smeru?“ Argument, že Smer dodal pre opozíciu dostatok poslancov, koľko by bolo treba v prípade plnej účasti opozície, nie je podľa poslanca OĽaNO namieste, keďže „aj niektorí z opozičných poslancov už vopred avizovali, že odvolanie ministra Boreca nepodporia“, dodáva sa v stanovisku, o ktorom agentúru SITA informoval asistent hnutia OĽaNO Matúš Kollár.
Video: Borec pripravuje vážne a hlboké reformy v justícii (14. novembra 2012)