Online svet je pre dnešné deti a mladých ľudí bežnou súčasťou života. Bezpečný internet na školách či v domácom prostredí by mal byť preto nevyhnutnosťou.
Vyrastanie v online svete sa stalo bežnou súčasťou života detí a mladých ľudí. Študenti už nepotrebujú navštíviť knižnicu či vyhľadať v slovníku preberanú tému, ale stačí im na to pár kliknutí. Internet ponúka nekonečné príležitosti na učenie, výskum, socializáciu a ďalšie ďalšie príležitosti, ktoré si mladí ľudia osvojili veľmi rýchlo. Výhody online vzdelávania sú obrovské a školy na Slovensku dnes bežne používajú na výučbu tablety, počítače či iné formy technológií. Používanie internetu však so sebou nesie i riziká, na ktoré musíme byť pripravení. Častokrát totiž môžu mať fatálne následky.
Kybernetické útoky, ktoré môžu ohrozovať deti a dospievajúcich
S rastom popularity technológií a internetu bol zaznamenaný obrovský nárast potenciálnych rizík. Tu sú niektoré z nich.
Grooming – Groomingom sa nazýva situácia, keď je dieťa sexuálne zneužívané. Napríklad je donútené k posielaniu intímnych fotografií či videí alebo je vystavené nevhodnej konverzácii či videorozhovoru. Niekedy sa páchateľ pokúša s dieťaťom stretnúť osobne.
Sexuálne vydieranie detí – môže zahŕňať grooming, získavanie alebo zdieľanie intímnych záberov či videí a nátlak alebo vydieranie detí zo sexuálnych dôvodov.
Online šikanovanie a online zneužívanie – 20 % detí a mladých ľudí sa každý rok stretne s kyberšikanou a v prípade online zneužívania bude toto číslo pravdepodobne ešte vyššie, pretože veľa detí a dospievajúcich sa hanbí o tom otvorene hovoriť. Mnohokrát dieťa vidí jediné riešenie v samovražde. Potvrdzuje to i smutná štatistika, ktorú uvádza portál TVnoviny.sk. Podľa psychológa a zakladateľa internetovej poradne IPčko Mareka Madra zaznamenali v roku 2019 až 2875 chatov o samovražde, z toho 719 súviselo s online sexuálnym zneužívaním.
Sexting – Ide o zdieľanie sexuálne explicitných správ alebo obrázkov. Keďže školy často umožňujú študentom nosiť si do školy mobilné telefóny, sexting v škole je veľmi bežný, ak vzdelávacia inštitúcia nemá dostatočnú ochranu internetu.
Radikalizácia – Mladí ľudia môžu navštíviť webové stránky alebo byť kontaktovaní jednotlivcami cez sociálne siete, ktorí ich povzbudzujú k prijatiu extrémnych názorov, terorizmu a podobne.
Online podvody alebo phishing – Mnoho podvodov sa zameriava na online hry, ktoré hrajú deti, alebo na webové stránky, ktoré deti často navštevujú. Deti majú tendenciu byť dôverčivejšie a je menej pravdepodobné, že budú spochybňovať nebezpečenstvo odkazu alebo správy, ktorá im bola poslaná. Vďaka tomu sa hackeri môžu dostať k citlivým údajom nielen detí, ale i údajom ich rodičov ( napríklad bankové kontá a podobne), učiteľov a k ďalším dôverným informáciám.
Nevhodné a nebezpečné webové stránky či aplikácie – Môže ísť o materiál, ktorý má sexuálnu alebo násilnú povahu, je rasistický, diskriminačný, sexistický, nenávistný alebo nevhodný pre dieťa.
Bezpečný internet na školách a doma – ako je na tom Slovensko?
Podľa prieskumu spoločnosti ITAZ (Informačné technológie od A po Z) až 42 % rodičov nevie, čo robia ich deti na internete, 31 % rodičov ani nepoučilo svoje deti o možných nástrahách a dokonca až 41 % z nich nepozná žiadny program na rodičovskú kontrolu. A ako sú naše deti chránené v školách?
V súčasnosti viac ako 2 860 škôl využíva dátové a komunikačné služby EDUNET od slovenskej telekomunikačnej spoločnosti SWAN. EDUNET dokáže filtrovať nevhodný obsah z internetu pre rôzne vekové skupiny alebo typy používateľov s dennými aktualizáciami v spolupráci s ministerstvom školstva. Nepoužíva len filtrovanie webu, ale aj filtrovanie aplikácií, napr. obmedzuje používanie sociálnych sietí pre neplnoletých študentov.
EDUNET využíva komplexné centrálne bezpečnostné riešenie postavené na technológii, ktorá pozostáva z niekoľkých bezpečnostných jednotiek. Tie sú poskytované v plnej redundancii, takže aj v prípade, že jeden systém vypadne, prevezme zodpovednosť namiesto neho záložný systém. Tento centrálny bod spravuje nielen všetky WiFi pripojenia na školách a ich bezpečnosť, ale aj zabezpečenie chrbticovej siete pred možnými kybernetickými hrozbami.
Základné kritériá bezpečnosti nastavuje rezort školstva. Napríklad je denne aktualizovaný filter, vďaka ktorému deti počas školského vyučovania nemôžu používať Facebook alebo iné sociálne siete. Rovnako sú mimo dosahu žiakov a študentov vekovo nevhodné stránky.
„Deti vnímajú internet ako prirodzené prostredie a nevedia rozlíšiť, čo je pre ne škodlivé a čo nie. To je úlohou rodiča a vzdelávacích inštitúcií. Centrálne bezpečnostné riešenie oceňujem, kde aspoň na pôde školy sú deti pred kybernetickými útokmi viac chránené,“ hovorí psychologička Anna Plavčanová. „Kybernetickú bezpečnosť detí by sme nemali v žiadnom prípade podceňovať. Šikanovanie, zneužívanie či iné útoky na internete môžu totiž dieťa dohnať k tomu, že si siahne na život,“ dodáva odborníčka.
Viac ako 800-tisíc útokov za mesiac
Potrebnosť ochrany siete aj v školskom prostredí dokazujú nasledujúce čísla. Iba za mesiac november 2022 sa zabránilo nasledujúcim kybernetickým hrozbám:
- počas niektorých dní boli zablokované viac ako 3 milióny prístupov na nebezpečné, resp. nevhodné webové stránky
- bolo odhalených viac ako 90 škodlivých aplikácií u tisícok používateľov
- odhalené a zablokované botnety – tisíce prípadov zasiahnutých IP adries používateľov (počítačov a iných IP zariadení ako servery, tlačiarne, routre a podobne), ktoré by inak neboli chránené
- zo siete sa odstránilo viac ako 10-tisíc vírusov
- spolu bolo zablokovaných približne 800-tisíc rôznych útokov.
Vzhľadom na vyššie uvedené bezpečný online svet pre naše deti je veľmi dôležitý a netreba tento problém podceňovať.
Bezpečnosť detí na internete je veľmi dôležitá. Internet je plný nástrah a nebezpečenstiev, ktoré deti nevedia rozoznávať, ani sa im brániť – napríklad útoky hackerov, zneužívanie osobných údajov a najrôznejšie podvody. Nielen v školskom prostredí, ale aj doma by mali rodičia monitorovať aktivity svojich detí na internete, aby sa uistili, že sú deti v bezpečí. Práve EDUNET pomáha, aby školské prostredie bolo pre školákov bezpečné a vhodné pre vyučovací proces.
Tento článok vznikol v spolupráci s klientom SWAN