Berlín tvrdí, že nechce zmeniť Európu na svoj obraz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Wolfgang Schäuble
Wolfgang Schäuble Foto: SITA/AP

BERLÍN 9. februára (WEBNOVINY) – Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble popiera, že jeho vláda chce cez tzv. pakt konkurencieschopnosti zmeniť krajiny eurozóny na obraz Nemecka. „Nemôžeme budovať Európu tak, že povieme, že všetci by mali byť ako my,“ povedal. Podľa neho, nedá sa presadzovať spoločenstvo, „keď ste presvedčení, že vy robíte všetko správne a iní robia všetko zle,“ povedal Schäuble v rozhovore pre nemecký denník Die Zeit. Členské štáty nesúhlasia so šesťbodovým plánom, ktorý Nemecko prezentovalo minulý piatok s podporou Francúzska na summite lídrov EÚ. Nemecko chce zlepšiť konkurencieschopnosť štátov cez reformy vo verejných výdavkoch.

Súbor opatrení, ktoré Nemecko predstavilo v rámci paktu konkurencieschopnosti, obsahuje zákon o tzv. dlhovej brzde, ktorá obmedzuje možnosti štátov pri emisii nových dlhopisov a naviazania veku odchodu do dôchodku na demografický vývoj. Pakt konkurencieschopnosti inšpiroval niektoré média, aby napísali, že Nemecko, najväčšia a najsilnejšia ekonomika v eurozóne, chce spraviť Európu viac nemeckou.

Eurokomisár Lewandowski má obavy z dvojrýchlostnej EÚ

Plány Nemecka a Francúzska na posilnenie konkurencieschopnosti eurozóny v sebe skrývajú riziko vzniku „dvojrýchlostnej Európy“, ktorej súčasťou nebudú krajiny mimo bloku spoločnej meny. Vyhlásil to eurokomisár pre rozpočet a finančné plánovanie Janusz Lewandowski.
Janusz Lewandowski
Foto: SITA/AP

Kľúčové štáty eurozóny vyzval, aby do diskusie o posilnení koordinácie v eurozóne zapojili aj ostatné štáty únie. „Vo Varšave a ďalších metropolách sledujeme tento vývoj s určitou nervozitou … Potrebujem diskusiu o tom, ako sa vyhnúť dvojrýchlostnej Európe,“ povedal Lewandowski v rozhovore pre stredajšie vydanie denníka The Times.

Nemecko a Francúzsko predložili návrh „paktu konkurencieschopnosti“, v rámci ktorého sa členské štáty eurozóny a iné krajiny v EÚ majú zaviazať napr. k zvýšeniu veku odchodu do dôchodku alebo sprísneniu limitov pre výšku verejných dlhov. Pakt má podľa Nemecka a Francúzska, ktoré sú najväčšími ekonomikami v eurozóne, posilniť dôveru trhov vo verejné financie eurozóny.

Eurokomisár Lewandowski vyjadril obavy, že pakt by mohol viesť k vzniku „klubu“, ktorý bude pre nečlenov eurozóny zatvorený. Riešením by podľa neho mohla byť ponuka „pridruženého členstva“ pre krajiny, ktoré sa usilujú o prijatie spoločnej európskej meny. Budúci členovia eurozóny by tak získali prístup k výhodám mechanizmu finančnej stability a a stali by sa súčasťou diskusií o budúcnosti eurozóny, povedal komisár Lewandowski.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Janusz LewandowskiWolfgang Schäuble