Mesto pod Urpínom sprístupnilo verejnosti virtuálny digitálny 3D model mesta pod Urpínom s možnosťou interaktívneho prístupu v rozsahu ako nikde inde na Slovensku. O priestorovej mape Banskej Bystrice, ktorej vytvorenie stálo 29-tisíc eur, informoval primátor Ján Nosko s realizátormi projektu.
Dôverný obraz reality sa skladá z takmer 19-tisíc stavieb, pričom jeho úlohou je pomôcť pri práci odborných útvarov mesta. Tie budú môcť všetky väčšie investičné akcie vkladať do vybraného územia, čím získajú reálny pohľad na to, ako by stavba v danom priestore vyzerala.
Modeluje historické centrum
Virtuálna 3D mapa modeluje celé historické centrum Banskej Bystrice podrobne aj s grafickými detailmi budov, ako sú komíny alebo vikiere a štruktúra fasád. V ostatných mestských častiach, v intraviláne nájde užívateľ objekty s nižšou mierou detailu.
Mapa zároveň dáva do popredia zeleň nachádzajúcu sa na mestských pozemkoch. Realistická podoba urbanizovaného priestoru pomôže pri práci stavebnému odboru, oddeleniu daní a poplatkov či odboru územného plánovania mesta.
Investície do mesta
„Veľa investičných akcií sa v súčasnosti dotýka najmä centrálnej mestskej zóny. Pri každom väčšom zámere žiadame projektantov, aby nám dokumentovali ako plánovaná výstavba do danej lokality zapadne a ako tam bude vyzerať z pohľadu obyvateľov. Vďaka digitálnej 3D mape mesta môžeme model takéhoto zámeru vložiť do priestoru, pootáčať si ho z rôznych pohľadov, zistiť riziká, analyzovať a vyhodnotiť vizuálnu kvalitu a pod.,“ objasnil vedúci Odboru územného plánovania a architekta mesta Vladimír Letovanec.
Banskobystričanov pri ohlásení väčších projektov, zaujíma, či im výstavba nezakryje existujúci výhľad a nebude im tieniť, prípadne či nebude pôsobiť v porovnaní s ostatnými budovami mohutne.
„Vďaka 3D modelu mesta budeme môcť zistiť svetelné pomery, ale aj vhodnosť stavby v danej lokalite z estetického hľadiska. V praxi to znamená, že nastavíme, v akej forme nám budú projektanti a investori odovzdávať projekty na posúdenie, aby sme si ich vedeli vyhodnotiť v 3D priestore. V predstihu ich môžeme upozorniť na to, že stavba, ktorú plánujú v Banskej Bystrici realizovať pôsobí masívne a do daného územia sa v takom rozsahu nehodí. 3D model mesta nám dáva jedinečné možnosti okrem stavieb simulovať napríklad aj zátopové zóny v prípade, že by nastala povodeň,” doplnil primátor.
Virtuálnu digitálnu 3D mapu, ktorú realizovala spoločnosť Eurosense, s.r.o. ako víťaz verejného obstarávania, nájdu záujemcovia na adrese mesta tu.