BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) –
Prognóza Európskej komisie
Európska komisia napríklad vo svojej aktuálnej jesennej prognóze vývoja hospodárstva v Európskej únii predpovedá Slovensku pre budúci rok hospodársky rast iba na úrovni 1,1 %.
Svoju predchádzajúcu prognózu pre Slovensko z jari tohto roku tak zrevidovala komisia nadol až o 3,3 percentuálneho bodu. Na druhej strane však napríklad Národná banka Slovenska aktuálne predpokladá, že hospodárstvo krajiny v budúcom roku porastie až o 2,3 %.
V decembri totiž znížili prognózu hospodárskeho rastu Slovenska pre rok 2012 na 0,8 %.
Svoje prognózy revidujú bez prestávky už od júla, kedy očakávali ešte 4,3-percentný rast. V novembri pritom ešte predpovedali pre budúci rok medziročný rast hrubého domáceho produktu o 1,5 %.
V decembrovom kole pravidelného prieskumu Národnej banky Slovenska sa tak prvýkrát medzi jednotlivými bankami objavili aj oficiálne prognózy medziročného poklesu hospodárstva v budúcom roku. Aktuálne totiž bankoví analytici prezentujú predpovede budúcoročného vývoja v rozpätí 0,5-percentného poklesu hospodárstva po rast o 1,9 %. Ešte v novembri boli ich predpovede v rozpätí od 1-percentného do 1,9-percentného rastu. Ako ďalej vyplýva z prieskumu medzi bankovými analytikmi, pre tento rok banky ponechávajú prognózu hospodárskeho rastu krajiny na úrovni 3 %.
Rast spotrebiteľských cien
Zároveň so znižovaním prognózy hospodárskeho rastu banky naďalej pokračujú aj v znižovaní odhadu tempa rastu spotrebiteľských cien.
Predikciu harmonizovanej inflácie pre koniec budúceho roku skresali o 0,1 percentuálneho bodu na 2,5 % a očakávaný rast cien podľa národnej metodiky oproti novembru znížili dokonca o 0,3 percentuálneho bodu na 2,3 %.
Pre rok 2011 však svoje očakávania rastu cien naopak navýšili. Podľa harmonizovaného indexu o 0,1 bodu na 4,5 % a podľa národnej metodiky o 0,2 percentuálneho bodu na 4,5 %.
Pesimistickejšie predpovede
Predpovede bankových analytikov sú tak už výrazne pesimistickejšie ako oficiálne očakávania rezortu financií.
Ten skresal svoju prognózu budúcoročného rastu na 1,7 %, čo znamenalo dodatočnú dieru v budúcoročnom rozpočte v objeme stoviek miliónov eur. Výsledkom je upravený rozpočet, ktorý oproti pôvodnému schodku 3,8 % hrubého domáceho produktu počíta s deficitom 4,6 % výkonu ekonomiky.
Názory, že ekonomika môže napokon rásť budúci rok pomalšie, ako rezortom financií odhadovaných 1,7 %, však prichádzajú aj z ďalších inštitúcií.