FRANKFURT 16. septembra (WEBNOVINY) – Integrácia finančného systému v Európskej únii (EÚ) si v dlhodobom horizonte vyžiada zmenu zmluvnej základne únie.
Uviedla to v pondelok viceguvernérka nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Sabine Lautenschlägerová.
Zmeny v zmluve o EÚ budú potrebné, ak sa má zaviesť spoločný bankový dohľad a jednotný mechanizmus likvidácie bánk „trvalým a konzistentným“ spôsobom, dodala Lautenschlägerová.
Banková únia nemôže byť jedinou odpoveďou na krízu a pre stabilizáciu menovej únie sú potrebné hospodárske a rozpočtové reformy v jednotlivých štátoch, dodala predstaviteľka nemeckej centrálnej banky.
Nové právomoci prevezme ECB od jesene 2014
Šéf skupiny ministrov financií Jeroen Dijsselbloem počas víkendu uviedol, že práce na vytvorení európskej agentúry, ktorá by mohla nariadiť reštrukturalizáciu alebo zatvorenie hociktorej banky v eurozóny, sa urýchlia po voľbách v Nemecku.
Samostatný orgán, tzv. jednotný mechanizmus riešenia krízových situácii (SRM), má dopĺňať úlohu Európskej centrálnej banky (ECB) v projekte bankovej únie, ktorej vytvorenie má prelomiť začarovaný kruh medzi slabými bankami a zadlženými vládami.
ECB by mala prevziať nové právomoci od jesene 2014 a lídri EÚ chcú, aby SRM nadobudol platnosť 1. januára 2015. Dovtedy sa budú riešiť problémy bánk pomocou súboru spoločných pravidiel pre všetky národné autority.
Vytvorenie samostatnej agentúry je rizikový proces
Tento harmonogram je však podľa niektorých príliš optimistický, pretože Berlín je pevne presvedčený, že na vytvorenie samostatnej agentúry je potrebná zmena zmluvy o fungovaní EÚ, čo by predstavovalo zdĺhavý a politicky rizikový proces.
Voľby v Nemecku sú naplánované na 22. septembra a oficiálni predstavitelia tvrdia, že je nepravdepodobné, že by Berlín predtým pristúpil na kompromis. Aby sa nemusela meniť zmluva o EÚ, Európska komisia v júli navrhla, že sama môže zohrávať úlohu orgánu, ktorý by rozhodoval o osude problémových bánk.
Berlín nemá alternatívne návrhy k bankovej únii
Dokončenie plánovanej bankovej únie v eurozóne je proces, za ktorý zodpovedá Európska únia (EÚ) a nie je úlohou Nemecka predkladať kompromisné návrhy. Uviedol to v pondelok hovorca nemeckého ministerstva financií Martin Kotthaus.
Reagoval tým na medializované informácie o pláne, ktorý údajne pripravuje nemecká vláda s cieľom zavŕšiť proces budovania bankovej únie bez zmien existujúceho právneho rámca európskeho spoločenstva.
Nemeckí predstavitelia v minulosti opakovane tvrdili, že presun kompetencií pri riešení problémov bánk na európsku úroveň si bude vyžadovať zmeny v zmluve o EÚ. Problém so súčasnými návrhmi, podľa ktorých by mala hlavnú úlohu pri likvidácii krachujúcich bánk prevziať Európska komisia (EK), nemá len Nemecko, ale aj mnohé ďalšie členské štáty únie, dodal Kotthaus.
Viceguvernérka nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Sabine Lautenschlägerová v pondelok uviedla, že integrácia finančného systému v Európskej únii si v dlhodobom horizonte vyžiada zmenu zmluvnej základne únie.
Zmeny v zmluve o EÚ podľa nej budú potrebné, ak sa má zaviesť spoločný bankový dohľad a jednotný mechanizmus likvidácie bánk „trvalým a konzistentným“ spôsobom.
Aby sa nemusela meniť zmluva o EÚ, Európska komisia v júli navrhla, že sama môže zohrávať úlohu orgánu, ktorý by rozhodoval o osude problémových bánk.