MANÁMA 18. marca (WEBNOVINY) – Bahrajnské úrady zbúrali v piatok gigantický monument nachádzajúci sa v strede Perlového námestia v Manáme, kde prebiehali masové protivládne demonštrácie. Robotníci od rána niekoľko hodín likvidovali šesť 90-metrových pilierov, ktoré sa po páde premenili na kopu betónu a železa. Piliere sa vo výške spájali a na ich vrchole trónila obrovská betónová perla. Vláda sa rozhodla strhnúť monument, pretože protivládni demonštranti ho podľa nej znesvätili.
Perlový monument postavili začiatkom 80. rokov pri príležitosti vzniku Rady spolupráce Perzského zálivu. Šesť pilierov pritom reprezentuje šesť krajín Perzského zálivu (Bahrajn, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Saudskú Arábiu, Katar a Omán). Perla je symbolom spoločného dedičstva týchto štátov, ktorých ekonomiky pred objavením ložísk ropy záviseli od lovenia periel.
Na Perlovom námestí, ktoré je vlastne kruhovým objazdom, sa týždne zhromažďovali protivládni demonštranti a zriadili si tam stanové mestečko. Bahrajnská polícia proti protestujúcim v stredu ostro zakročila a z námestia ich vyhnala. Oblasť okolo námestia následne uzavrela armáda.
Bahrajn sa v uplynulých týždňoch stal po vzore Tuniska a Egypta ohniskom opozičných protestov. Demonštrujú najmä väčšinoví šiitskí moslimovia žiadajúci rovnocenné postavenie v krajine, kde posledných 200 rokov vládne sunnitská kráľovská rodina. Bahrajnský kráľ Hamad v utorok v krajine vyhlásil výnimočný stav. Vážnosť situácie dokazuje aj prítomnosť stoviek vojakov zo Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov, ktorých príchod si vyžiadala bahrajnská vláda.
OSN: Bahrajn musí prestať porušovať medzinárodné právo
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Pan Ki-mun v piatok varoval Bahrajn, aby neporušoval medzinárodné právo. Narážal tak na údajný štvrtkový krvavý zásah bezpečnostných zložiek voči opozičným demonštrantom. Panov zástupca pre dodržiavanie ľudských práv krátko predtým hovoril o „šokujúcom“ a „ilegálnom“ zneužívaní štátnej moci.
Pan v oficiálnom stanovisku vyjadril „svoje najhlbšie obavy v súvislosti so správami o rozsiahlom a nevyberanom používaní sily zo strany bezpečnostných síl a polície v Bahrajne proti neozbrojeným civilistov vrátane a údajne aj zdravotníckych pracovníkov“. Objavili sa totiž správy, podľa ktorých armáda zakazovala lekárom ošetrovať zranených demonštrantov. Podobné kroky sú podľa Pana „porušením medzinárodného humanitárneho práva“.
Bahrajn a predovšetkým jeho Perlové námestie v metropole Manáma sa v uplynulých týždňoch stal po vzore Tuniska a Egypta ohniskom opozičných protestov. Demonštrujú najmä väčšinoví šiitskí moslimovia žiadajúci rovnocenné postavenie v krajine, kde posledných 200 rokov vládne sunnitská kráľovská rodina. Bahrajnský kráľ Hamad v utorok v krajine vyhlásil výnimočný stav. Vážnosť situácie dokazuje aj prítomnosť stoviek vojakov zo Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov, ktorých príchod si vyžiadala bahrajnská vláda.