BAGDAD 2. novembra (WebNoviny.sk) – Vodca džihádistickej organizácie abú Bakr Baghdádí sa podľa všetkého ešte stále nachádza na území mesta Mósul, kam v utorok v rámci rozsiahlej ofenzívy prvýkrát za posledné vyše dva roky vstúpili iracké vládne jednotky a ich spojenci. Informoval o tom na svojej webovej stránke britský denník Independent.
Baghdádího smrť bude znamenať koniec IS
Ako v rozhovore pre toto periodikum uviedol vedúci kancelárie prezidenta irackého Kurdistanu Fuád Husajn, kurdská vláda získala z viacerých zdrojov informácie, že „Baghdádí je ešte tam a ak ho zabijú, bude to znamenať koniec celého systému Islamského štátu“.
IS si v takom prípade – uprostred bojov – bude musieť zvoliť nového kalifa, ale prípadný Baghdádího nástupca určite nebude mať takú prestíž a autoritu ako terajší líder. Husajn pripustil, že prítomnosť vodcu IS v Mósule môže sťažiť a spomaliť postup operácie vládnych síl na oslobodenie Mósulu od islamistov. Poznamenal však súčasne, že rýchlosť, akou bude Mósul oslobodzovaný, bude závisieť aj od ďalších faktorov – najmä však od toho, či sa islamisti chystajú zničiť päť mostov nad riekou Tigris.
Dáiš zabil pri Mósule 40 ľudí, desaťtisíce chcel ako štíty
Ofenzíva na Mósul napreduje rýchlejšie, než sa očakávalo
Zložte zbrane, vyzvala iracká armáda islamistov v Mósule
Po oslobodení Mósulu hrozí návrat džihádistov do EÚ
Boje o Mósul môžu trvať mesiace
Abú Bakr Baghdádí, vlastným menom Ibráhím Awád Ibráhím al-Badrí, je na čele Islamského štátu od júna 2014, keď sa tejto teroristickej organizácii začalo výrazne dariť dobýjať územia v Sýrii i Iraku a opevňovať sa na nich. Médiá odvtedy opakovane informovali o jeho smrti, ale tieto správy sa nikdy nepotvrdili.
Agentúry najnovšie informovali, že napriek utorkovému postupu vládnych síl na okraj Mósulu by boj o poslednú baštu IS v Iraku mohol trvať ešte týždne alebo mesiace. Džihádisti sa bránia aj samovražednými atentátnikmi a ostreľovačmi a okrem toho vyhĺbili sústavu tunelov, v ktorých sa môžu bezpečne pohybovať. Útočiacim silám tak hrozia krvavé boje v uliciach rozľahlej severoirackej metropoly.
Operácia na oslobodenie Mósulu, na ktorej sa okrem vládnych jednotiek zúčastňujú aj kurdské polovojenské oddiely a jednotky šiitskej domobrany, sa začala 17. októbra. Bojové operácie sa uskutočňujú za podpory spojencov pod vedením USA.