Ofenzíva na Mósul napreduje rýchlejšie, než sa očakávalo

Ofenzíva na Mósul napreduje rýchlejšie, než sa očakávalo
Iracké sily s podporou Kurdov sa snažia oslobodiť Mósul od Islamského štátu, ktorý mesto ovláda od roku 2014. Foto: SITA/AP

BAGDAD 20. októbra (Webnoviny.sk) – Ofenzíva irackých síl zameraná na opätovné dobytie irackého mesta Mósul z rúk džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) napreduje rýchlejšie, než sa predpokladalo.

Oznámil to vo štvrtok iracký premiér Hajdar Abádí, ktorého citovala agentúra Reuters. Iracký premiér tiež dodal, že koordinácia postupu medzi šiitskými milíciami a Kurdmi je prejavom jednoty jeho krajiny v boji proti IS.

Ministri diskutovali o tom, ako obnoviť bezpečnosť

Ministri zahraničných vecí a vysoko postavení diplomati z viacerých krajín Západu a Blízkeho východu sa zišli v Paríži, aby diskutovali o tom, ako obnoviť bezpečnosť a stabilitu v Mósule, keď sa z neho podarí vyhnať extrémistov. Abádí sa do diskusie zapojil prostredníctvom videohovoru, v ktorom oznámil, že armáda vynaložila všetky svoje sily, aby vytvorila humanitárne koridory pre civilistov, ktorí sa snažia uniknúť z druhého najväčšieho mesta Iraku. Odhaduje sa, že v ňom stále zostáva okolo 1,5 milióna ľudí. ´

„(Iracké) sily postupujú smerom k mestu oveľa rýchlejšie, než sme predpokladali a oveľa rýchlejšie, než bolo uvedené v operačnom pláne,“ vyhlásil Abádí. Iracké a kurdské sily v utorok oznámili, že zaistili približne 20 dedín na predmestí Mósulu. Toto mesto je najväčším irackým mestským centrom, ktoré je po sérii vojenských operácií proti džihádistom stále pod kontrolou IS. Tí sa v roku 2014 rýchlo zmocnili veľkej časti územia krajiny.

Porušovanie ľudských práv nebude tolerované

Opätovné získanie Mósulu by na jednej strane znamenalo porážku sunnitských extrémistov v Iraku, na strane druhej by však mohlo viesť k ďalšiemu krviprelievaniu. Tomu by však bagdadská vláda a jej medzinárodní spojenci radi predišli. Abádí tiež ubezpečil, že sa počas dobývania Mósulu nebude tolerovať porušovanie ľudských práv. Irak podľa neho vstupuje do novej fázy národnej spolupráce, ktorá má zabrániť ďalšiemu sektárskemu násiliu v krajine.

„Naša súčasná vojna v Mósule je iracká vojna vedená Iračanmi pre Iračanov a pre obranu irackého územia,“ povedal premiér. Zdôraznil pritom, že je to prvýkrát za 25 rokov, čo iracké sily vstúpili na kurdské územie, aby bojovali po boku Kurdov. „Iracká súdržnosť je zjavná a táto súdržnosť viac ako inokedy ukazuje, ako sa dá poraziť terorizmus,“ uzavrel Abádí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hajdar Abádí
Firmy a inštitúcie Islamský štát