Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev využil účasť ostrovných lídrov na tohtoročnej klimatickej konferencii Organizácie Spojených národov (COP29) v Baku na kritiku Francúzska a Holandska za to, že si ponechávajú svoje zámorské územia. Ako referuje web Politico, Alijev spojil klimatické zmeny s „neokolonializmom“, pričom sľúbil, že podporí malé ostrovné národy v ich boji proti stúpajúcej hladine morí.
„Takzvané zámorské územia Francúzska a Holandska, najmä v Karibiku a Tichomorí, patria medzi najvážnejšie zasiahnuté zmenou klímy,“ povedal Alijev na samite lídrov malých ostrovných rozvojových krajín v rámci konferencie COP29. „Hlasy týchto komunít sú režimami často brutálne potláčané.“
Ďalej vymenoval územia, ktoré nazval „kolónie“, a poznamenal, že francúzska a holandská administratíva spôsobila „degradáciu životného prostredia“, pričom spomenul napríklad francúzske jadrové testy vo Francúzskej Polynézii a Alžírsku.
Alijev potom obšírne hovoril o tohtoročných násilných nepokojoch v Novej Kaledónii, z ktorých obvinil „režim“ prezidenta Emmanuela Macrona. Zaútočil tiež na Radu Európy a Európsky parlament za to, že neodsúdili francúzske riešenie situácie. „Európsky parlament a parlamentné zhromaždenie Rady Európy sa stali symbolmi politickej korupcie a zdieľajú zodpovednosť s vládou prezidenta Macrona za zabíjanie nevinných ľudí,“ povedal Alijev.
Alijevove stredajšie vyjadrenia, ktoré sa stretli s nadšeným potleskom od účastníkov „ostrovného samitu“, prišli len deň po tom, čo využil svoje vystúpenie na COP29 na útok na západné „pokrytectvo“.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron ani holandský premiér Dick Schoof sa nezúčastňujú na konferencii COP29. Ministerstvá zahraničných vecí oboch krajín bezprostredne nereagovali na žiadosti o komentár.