BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – Združenie na ochranu vlastníkov automobilov SOVA varuje kupujúcich pred kúpou ojazdeného vozidla po povodniach.
Ako po každých povodniach, aj po tých súčasných sa s veľkou istotou objaví v autobazároch a v súkromnej inzercii množstvo zaplavených vozidiel, ktorých nákup je spojený so značným rizikom.
„Voda, nemusí zatopiť auto až do výšky palubnej dosky, stačí ak sa dostane do motorového priestoru a elektroinštalácie. Poškodí tak elektrické a elektronické časti vozidla, ktoré skorodujú. V dôsledku tohto ´neviditeľného´ poškodenia sa môžu v priebehu jazdy objaviť nečakané poruchy, ktoré môžu vo vyšších rýchlostiach viesť až k nehodám,“ upozornil predseda združenia SOVA Július Petrus.
Pozor na kúpu auta po povodniach
Upozorňuje, že majitelia zatopených vozidiel sa ich budú snažiť zbaviť za každú cenu, a keďže nikto nechce zatopené auto, budú sa snažiť zatajiť informácie o poškodení.
„Podľa našich skúseností hrozí najväčšie riziko pri nákupe auta cez inzeráty. Pri súčasných povodniach sa to bude s najväčšou pravdepodobnosťou týkať aj dovozových áut. Najpopulárnejším zdrojom dovážaných áut je totiž Nemecko, ktoré je tohtoročnými povodňami postihnuté vo veľkom rozsahu,“ vysvetlil Petrus.
„Na zatopené autá je po povodniach možné naraziť dokonca aj v kamenných autobazároch. Preto by záujemcovia o kúpu ojazdeného auta mali preveriť, či bazár garantuje prípadné vrátenie peňazí, pokiaľ by sa ukázalo, že auto bolo skutočne zatopené,“ dodal Veselý.
Obrazom: Strednú Európu pustošia povodne, hladiny riek stúpajú
Dôležité je hľadať známky zatopenia na aute
Združenie SOVA radí v nasledujúcich mesiacoch venovať skutočne väčšiu pozornosť pri kúpe vozidla v oblastiach zasiahnutých povodňami a v ich blízkom okolí z hľadiska možných známok zatopenia.
„Je potrebné nahliadnuť pod plastové diely v interiéri auta, či tam nie sú stopy piesku alebo bahna. Skúste rozobrať čalúnenie dverí, nahliadnite pod prahové lišty, zdvihnite aj koberce, skontrolujte priestor pod sedačkami,“ radí kupujúcim Petrus.
Združenie odporúča hľadať známky zatopenia aj na miestach, ktoré by ste bežne neskúmali. „Pozrite sa pod prístrojovú dosku. Na to ľudia často zabúdajú. Práve tam môžu zostať stopy bahna. Privoňajte si k čalúneniu, či necítite zápach, všímajte si škvrny na sedadlách,“ zdôraznil Petrus. Kupujúci si všetky odporúčania môžu pozrieť v príručka pre bezpečnú kúpu jazdenky, ktorá sa dá stiahnuť z webovej stránky združenia.