BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Ostro sledovaný asteroid 2012 DA14 preletel v piatok večer okolo Zeme v rovnaký deň, ako ruský Ural zasiahla spŕška meteoritov, ktorá spôsobila rozsiahle materiálne škody a zranila viac než tisíc osôb.
Milióny ľudí na celom svete mohli cez internet sledovať priamy prenos z preletu vesmírneho telesa okolo našej planéty vďaka záberom z austrálskeho observatória.
Zaujímavosťou bolo, že letel vo vzdialenosti 27 700 kilometrov od Zeme, čo predstavuje nový rekord pre telesá podobnej veľkosti. Pri planéte bol dokonca bližšie ako niektoré satelity. Vedci uvádzajú, že letel rýchlosťou 7,8 kilometra za sekundu. Najlepšie bol pozorovateľný z Európy, Ázie a Austrálie.
„Od deväťdesiatych rokov sme nevideli objekt týchto veľkých rozmerov tak blízko našej planéty“, povedal vo štvrtok pre Space.com šéf NASA pre sledovanie asteroidov Don Yeomans.
Vesmírne teleso bolo najbližšie k Zemi o 20:39 SEČ, riziko zrážky nehrozilo. Potvrdili to vedci z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).
„Na rozdiel od nedávno medializovaných výmyslov o konci sveta, ako bol vplyv vzdialených planét, galaktického jadra a rýchleho prepólovania magnetického poľa Zeme, je hrozba zasiahnutia Zeme asteroidom reálna. A niekedy v budúcnosti k tomu dôjde a v minulosti aj došlo, ale v piatok v noci môžeme spať pokojne. Napriek tomu, že hovoríme o približných hodnotách, lebo každé meranie má svoju chybu, môžeme jednoznačne vylúčiť, že by došlo k nárazu asteroidu na zemský povrch. Neistota v určení výšky preletu je len 150 kilometrov,“ uviedol zástupca riaditeľa Astronomického ústavu SAV Ján Svoreň.
Obrazom: Výbuch meteoritu v Čeľabinsku
Asteroid 2012 DA14 má priemer približne 45 metrov a váži zhruba 130-tisíc ton. V čase najväčšieho priblíženia bol najlepšie pozorovateľný z Indonézie. Z územia Slovenska bol v tom čase viditeľný len štyri oblúkové stupne nad horizontom na hranici súhvezdí Havran a Panna.
Dráha asteroidu sa blízkym preletom popri Zemi zmenila. „Takéto malé vesmírne teleso silno podlieha vplyvu okolitých telies. Preto jeho dráhu nemožno spoľahlivo predpovedať na veľa rokov dopredu. Zatiaľ však vieme určite, že najmenej do roku 2134 Zemi od neho žiadne nebezpečenstvo nehrozí,“ dodal Svoreň.
Informácie agentúre SITA poskytla Beáta Obradovičová zo spoločnosti PR Clinic.