BUENOS AIRES/LONDÝN 1. februára (WEBNOVINY) – Argentína vo štvrtok odmietla pozvánku Veľkej Británie na rokovania o budúcnosti Falklandských ostrovov.
Touto otázkou sa mali obe strany zaoberať počas budúcotýždňovej návštevy argentínskeho ministra zahraničných vecí Hectora Timermana v Londýne. Briti však žiadali, aby boli v rokovacej miestnosti prítomní aj zástupcovia falkandského zákonodarného zboru, čo Argentína odmietla.
„Medzinárodná komunita neuznáva tretiu stranu tohto sporu,“ zdôvodnil Timerman svoj postoj. Šéf argentínskej diplomacie pritom v liste adresovanom svojmu britskému partnerovi Williamovi Haguovi o falklandských poslancoch hovoril ako o „osadníkoch“.
Napätie medzi Britániou a Argentínou sa zvýšilo v roku 2012 v čase 30. výročia krátkej, no krvavej vojny, v ktorej zomrelo 255 britských a 649 argentínskych vojakov. Britský premiér David Cameron počas júnového stretnutia lídrov krajín G20 v Mexiku odmietol o suverenite ostrovov rokovať. Vo svojom vianočnom posolstve Cameron obvinil argentínsku prezidentku Cristinu Kirchnerovú, že uberá 3000 obyvateľom právo rozhodnúť o svojej vláde a z podkopávavania ich ekonomiky.
Falklandy objavil v roku 1592 britský moreplavec John Davis, postupne ich však kolonizovali Francúzi, Španieli a následne Argentínčania. Británia nad ostrovmi prevzala kontrolu v roku 1833. Argentína tento krok nikdy neuznala a v roku 1982 sa rozhodla územie obsadiť. Napätie začalo opäť narastať v roku 2010, keď Británia umožnila ťažobným spoločnostiam hľadať potenciálne ložiská ropy vo falklandských vodách. Organizácia Spojených národov vyzvala Britov, aby zvážili dekolonizáciu sporného územia, tí to však odmietli.