KOŠICE/BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – O spojení dvoch sťažností spoločnosti Ekologická skládka, a.s. proti postupu a rozsudku Najvyššieho súdu SR v kauze pezinská skládka do jedného konania rozhodlo plénum ÚS na neverejnom rokovaní. Podľa podaní postupom NS SR mali byť porušené ústavné práva sťažovateľa. Prvá sťažnosť prišla v lete a druhá v septembri tohto roka. Ako vyplýva z uznesenia Ústavného súdu, navrhovateľ v sťažnostiach namieta porušenie ústavných práv postupom Najvyššieho súdu SR ako aj jeho rozsudkom, ktorým zrušil povolenie pezinskej skládky. Ústavný súd rozhodol nielen o spojení vecí, ale aj o odložení vykonateľnosti rozsudku Najvyššieho súdu SR, kým nerozhodne o sťažnostiach navrhovateľa. Ján Man st. zo spoločnosti Ekologická skládka, a.s. pre agentúru SITA uviedol, že skládku prevádzkovať môže a rozhodnutie Ústavného súdu komentovať nebude.
Uznesenie Najvyššieho súdu SR, ktorým zrušil rozhodnutie slovenskej inšpekcie, je stále v platnosti, tvrdí v súvislosti so skládkou odpadu v Pezinku primátor Oliver Solga. Podľa jeho názoru to, že Ústavný súd spojil do jedného konania dve sťažnosti, týkajúce sa pezinskej skládky a odkladu vykonateľnosti rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, nič nemení na terajšom statuse veci. Doložil, že ak mesto dostane nejaké oficiálne rozhodnutie relevantného orgánu, tak ho dá preskúmať právnikom a potom sa k nemu vyjadrí a zaujme adekvátne stanovisko.
Podľa právničky Zuzany Čaputovej z Občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta treba rozlišovať medzi právoplatnosťou a vykonateľnosťou rozsudku. „Rozhodnutie Ústavného súdu sa týka iba odkladu vykonateľnosti rozsudku Najvyššieho súdu. Netýka sa však právoplatnosti výroku uvedeného v rozsudku, v zmysle ktorého sa zrušujú rozhodnutia o povolení skládky a vec sa vracia na ďalšie konanie,“ uviedla Čaputová. Ústavný súd podľa nej teda odložil účinky rozsudku Najvyššieho súdu, ktoré spočívajú v opätovnom konaní Inšpekcie ŽP o povoľovaní skládky. Neznamená to však možnosť zavážať skládku odpadom, keďže rozhodnutia o jej povolení sú právoplatne zrušené a teda právny podklad na jej prevádzkovanie neexistuje. Iná interpretácia je účelová a v rozpore s právnou istotou.
Skládku, ktorá sa nachádza asi 400 metrov od centra Pezinka, povolil bratislavský inšpektorát životného prostredia v januári 2008. Urobil tak na základe územného rozhodnutia Krajského stavebného úradu v Bratislave. Pezinčania tvrdia, že ho vydal v rozpore s územným plánom mesta Pezinok. Na čele úradu bol v tom čase Ján Man mladší, vlastník pozemku pod navrhovanou skládkou, syn Jána Mana staršieho, ktorý o jej výstavbu žiadal. Vlani v decembri riešil kauzu skládky Krajský súd v Bratislave, kde občianski aktivisti a mesto Pezinok podali žalobu voči rozhodnutiu Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), ktorá povolila budovanie kontroverznej skládky v meste. Súd žalobu zamietol s odôvodnením, že integrovanému povoleniu predchádzalo územné konanie, ktoré právoplatným rozhodnutím umiestnilo skládku v novej jame v Pezinku. Aktivisti aj mesto Pezinok sa preto obrátili na Najvyšší súd SR, ktorý v máji tohto roku zrušil povolenie pezinskej skládky a vrátil prípad na konanie Slovenskej inšpekcii životného prostredia.
SITA