BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Finančné bohatstvo slovenských domácností napriek dopadom hospodárskej krízy rastie. Domácnosti v minulom roku zareagovali na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu obmedzením spotreby a začali kumulovať úspory, ktoré v minulom roku v porovnaní s rokom 2008 vzrástli. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank, podľa ktorej síce príjem domácností v minulom roku poklesol, avšak domácnosti ešte viac obmedzili svoju spotrebu. Jedným z motívov takéhoto konania je podľa analytika banky Jána Tótha skutočnosť, že Slováci neradi žijú na dlh. „Domácnosti na Slovensku sú momentálne opatrnejšie v míňaní a preto kumulujú úspory, dokonca napriek narastajúcej nezamestnanosti,“ konštatuje Tóth.
Menšia ochota Slovákov žiť na dlh ako aj dlhodobo vysoká nezamestnanosť spôsobili, že finančné bohatstvo domácností dosiahlo v minulom roku 59 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najmenej v porovnaní s ostatnými krajinami Visegrádskej štvorky. Analytici však upozorňujú, že pri takomto hodnotení je potrebné brať do úvahy aj nefinančné bohatstvo reprezentované predovšetkým nehnuteľným majetkom. Slováci majú totiž oveľa viac bohatstva sústredeného v nefinančnom majetku. Obyvatelia Slovenska vlastnili podľa údajov z roku 2001 o 16 % viac bytových jednotiek ako v západnej Európe a až o 40 % viac ako napríklad v Českej republike. Podiel vlastného bývania dosiahol na Slovensku v spomínanom roku 66 %, kým priemer západnej Európy bol 57 %. S postupným rastom životnej úrovne na Slovensku by sa podľa Jána Tótha malo zvyšovať aj finančné bohatstvo. „V správaní domácností neočakávame dramatické zmeny. Nie je to niečo, čo sa zmení za pol roka,“ konštatoval na piatkovej tlačovej besede Tóth.
Analytici však zároveň upozorňujú, že Slováci majú síce v porovnaní s ostatnými krajinami menej úspor, avšak na druhej strane majú aj menej dlhov. Finančné záväzky domácností dosiahli na Slovensku vlani v priemere iba 22 % hrubého domáceho produktu, kým priemer krajín západnej Európy je na úrovni 59 % HDP. „Slováci stále využívajú málo finančných produktov a držia príliš veľkú časť finančného bohatstva v hotovosti a bankových vkladoch. Príliš málo máme zastúpené podielové fondy,“ dodáva Ján Tóth. Slováci podľa záverov analýzy stále využívajú viac drahších spotrebných úverov a menej úverov na bývanie.
SITA