WASHINGTON 22. novembra (WEBNOVINY) – Skupina poslancov amerického parlamentu začiatkom budúceho týždňa zavíta do Európy, kam príde osvetliť okolnosti odpočúvania európskych spojencov americkými tajnými službami.
Trojčlenná delegácia príde v pondelok do Berlína, kde sa stretne s ministrom zahraničných vecí Guidom Westerwellem a členmi nemeckého parlamentu, a v utorok zavíta do Bruselu. Zákonodarcovia budú hovoriť aj o transatlantickej spolupráci.
Odporúčame aj:
Najvyšší súd odmietol žiadosť o zastavenie odpočúvania v USA
Odpočúvanie zašlo priďaleko, priznal americký šéf diplomacie
USA sa bránia, Európanov vraj odpočúvali ich tajné služby
Nemeckí tajní prišli diskutovať o odpočúvaní Merkelovej
Španielsko začalo preverovať sledovanie telefónov Američanmi
Tajní špehovali veľvyslancov USA, povedal grécky exminister
Odpočúvame, aby sme nezlyhali ako pri fašizme, zaznelo z USA
Snowden je pre Nemcov hrdina
Šéf senátneho podvýboru pre európske záležitosti Chris Murphy pre agentúru AFP potvrdil, že chcú Európanom a predovšetkým Nemcom objasniť detaily sledovania ich komunikácie. Murphy chce podľa svojich slov najmä obnoviť „dobrú vôľu, ktorá sa v uplynulých týždňoch zjavne vytratila“.
Podľa aktuálnych prieskumov takmer 60 percent Nemcov považuje bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena, ktorý odhalil odpočúvacie praktiky vládnych agentúr USA, za hrdinu.
Prieskum taktiež odhalil, že zverejnenie informácií o tajnom odpočúvaní mobilného telefónu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vážne zmenilo aj pohľad Nemcov na USA a aj na tradične veľmi populárneho prezidenta Baracka Obamu.
Pre väčšinu Nemcov nie sú USA spoľahlivým partnerom
Vyplynulo totiž, že v súčasnosti už iba 35 percent Nemcov považuje USA za spoľahlivého spojenca, pričom Obamova kedysi vysoká popularita klesla o 30 percent nadol.
Snowden v júni odhalil kauzu okolo masového odpočúvania zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a po niekoľkotýždňovom ukrývaní na jednom z moskovských letísk napokon dostal azyl v Rusku.
Jeho informácie zverejnil dnes už bývalý komentátor britského denníka The Guardian Američan Glenn Greenwald. Podľa jeho slov USA ilegálne sledovali viaceré európske vlády, ich lídrov ale i milióny bežných občanov.