BOCA RATON, Florida 22. októbra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama sa v pondelok tretíkrát stretne s republikánskym vyzývateľom Mittom Romneym v predvolebnej debate.
Duel na Floride bude zároveň posledným súbojom politík, vízií a názorov pred voľbami, ktoré čakajú Američanov 6. novembra.
Úvodný duel na denverskej pôde vyhral Romney, ktorý doslova prevalcoval svojho súpera.
Prvý afro-americký prezident USA sa priznal, že nemal dobrý deň.
Druhá diskusia v New Yorku zase patrila súčasnému nájomníkovi Oválnej pracovne. Ten minulý týždeň s miernym náskokom zvíťazil, keď podal agresívnejší a charizmatickejší výkon.
Tretí súboj slov sa zameria na zahraničnú politiku USA. Treba však priznať, že pre mnohých voličov to nie je rozhodujúca téma vo voľbách. Obaja kandidáti navyše musia sedieť za stolom, čim sa skomplikujú ich šance zaujať nerozhodnutých voličov rečou tela. Moderátorom debaty bude Bob Schieffer.
Analytici i voliči sú zvedaví, aký výkon podá najmä republikán Mitt Romney, ktorý už počas prebiehajúcej kampane urobil niekoľko „slovných prešľapov“. V Izraeli si pohneval Palestínčanov, v Poľsku slovne zaútočil na novinára, Britov pobúril počas olympiády a naposledy bol usvedčený z nepravdy, keď vytýkal Obamovi nečinnosť po teroristickom útoku z 11. septembra v Líbyi.
Obrazom: Barack Obama bojuje o každý hlas
Predvolebný tím bývalého guvernéra štátu Massachusetts priniesol informácie, že podľa ich prieskumu verejnej mienky si väčšina voličiek v tzv. nerozhodnutých štátoch myslí, že Obama pri Líbyi „niečo skrýva“.
To by mohol byť pre prezidenta problém, keďže demokratický kandidát stavia najmä na podpore ženskej časti elektorátu.
Obama mal pred prvou predvolebnou debatou v prieskumoch verejnej mienky náskok 15 percent pri otázke, ktorý kandidát by lepšie riadil zahraničnú politiku Spojených štátov. V súčasnosti sa však ten rozdiel znížil na štyri percentá, uvádza agentúra Reuters.
Romney bude pravdepodobne opäť atakovať súpera pre slabý prístup k útoku v Benghází, pri ktorom zahynuli štyria americkí občania.
Rodák z Havaja by mal komentovať aj pozíciu Spojených štátov v rámci občianskej vojny v Sýrii a nestabilnú situáciu na turecko-sýrskej hranici, napätú situáciu v Libanone po piatkovom teroristickom útoku, aktuálne prebiehajúce vojenské cvičenie s Izraelom aj iránsky jadrový program.
Karty pred voľbami „zamiešal“ denník New York Times, ktorý priniesol správu o tom, že Irán a USA rokujú o začatí tajných rokovaní o jadrovom programe teheránskeho režimu.
Tieto úvahy odmietol hovorca Bieleho domu Tommy Vietor v sobotňajšom prehlásení. Ako píše agentúra Reuters, Irán rovnako dementoval takéto špekulácie.
Ďalšou významnou témou má byť nastavenie politiky Spojených štátov smerom k Číne. Romney už v minulosti vyhlásil, že v prípade novembrového triumfu by označil najľudnatejšiu krajinu sveta ako „menového manipulátora“. Obama aj analytici však varujú, že tento symbolický krok by mal výrazný dopad na obchodné vzťahy medzi obomi krajinami.
Nevhodné je aj načasovanie takéhoto kroku, kedže Peking sa práve pripravuje na zmeny vo vedení vládnej strany, ktoré by mali pomôcť udržiavať socialistickú líniu krajiny a zároveň pomôcť presadiť svoj export vo svete.
Obrazom: Romney chce vyhnať Obamu z Bieleho domu
Ako uvádza portál politico.com, Romney má v pondelok len minimálne šance na úspech.
Medzi obomi kandidátmi je navyše len malý rozdiel v kľúčových otázkach.
Romenyho tím si uvedomuje šance svojho lídra. Hlavný politický analytik jedného z najbohatších Američanov, aký sa kedy uchádzal o kreslo v Bielom dome, to zhodnotil jednoznačne: „Rozdiel medzi kandidátmi je malý, ekonomika je témou číslo 1, zahraničná politika je dôležitá, ale nie pre tieto voľby. Nemyslím si, že je mnoho republikánskych voličov, ktorí by chceli počúvať o situácii v eurozóne.“
Ako si všíma portál politico.com, Romney strávil stovky hodín plánovaním kampane, ale tá je navrhnutá najmä pre boj s ekonomickou krízou.
Samotný kandidát má len málo skúsenosti so zahraničnou politikou a jeho „pravá ruka“ Paul Ryan ešte menej.
Problémom je aj fakt, že top predstavitelia zahraničnej politiky z radov republikánov (Dick Cheney, Donald Rumsfeld, Condoleezza Riceová, George W. Bush) sa „tešia“ výraznej neobľúbenosti u väčšiny voličov.
Obrazom: Najkrajšie momenty z druhej prezidentskej debaty
Barack Obama má zase v tejto oblasti lepšie šance ako jeho predchodca George W. Bush. Jeho administratíva dokázala ukončiť vojnu v Iraku, zabiť Usámu bin Ládina a ďalších popredných teroristov, načrtnúť plán odchodu vojakov z Afganistanu.
Vlnu kritiky však môže očakávať za neschopnosť uzatvoriť kontroverzné väzenie Guantanamo, útoky bezpilotných lietadiel, pri ktorých často zahynuli aj civilisti, situáciu v Líbyi aj rozmáhajúce sa protiamerické nálady v krajinách, kde sa uskutočnila tzv. Arabská jar.
Celú diskusiu bude v priamom prenose streamovať aj YouTube.
Prieskum verejnej mienky televízie NBS a denníka Wall Street Journal pred treťou debatou ukázal, že šance oboch kandidátov sú prakticky vyrovnané. Obama aj Romney majú podporu 47 percent respondentov.