Ľudstvo už roky fascinujú nadprirodzené schopnosti, ktoré sú často zachytené len v podobe fikcie na filmových plátnach. Na svete existuje niekoľko ľudí, ktorým príroda do vienka nadelila jednu z nich. Príkladom je aj Jill Price, 42-ročná Američanka, ktorá nedokáže zabúdať. Dôvodom je jej špeciálna pamäť, vďaka ktorej si pamätá každý jeden detail zo svojho života – bez ohľadu na to, či sa stal včera alebo pred 30 rokmi.
Svoje „schopnosti“ si rodáčka z Kalifornie všimla, keď mala 12 rokov. „Vtedy som začala žiť dva životy – prítomný a minulý,“ uviedla Jill, ktorá si od tohto bodu pamätá chronológiou všetkého, čo jej medzitým stalo vrátane tých najzanedbateľnejších trivialít. Stačí jej povedať dátum a Jill okamžite reaguje podrobným popisom toho, aký deň v týždni to bol, čo sa jej v ten deň prihodilo aj to, čo sa stalo jej okoliu, aké udalosti pohli svetom, čo pozerala v televízii, aj čo sa v konkrétnej časti seriálu stalo – hoci to bolo pred niekoľkými rokmi.
To, čo na prvý pohľad vyzerá ako vzácny dar, začala Jill čoskoro vnímať ako najväčšie prekliatie. Asistentka na základnej škole sa totiž ešte aj dnes cíti zle pre veci, ktoré sa odohrali pred 30 rokmi. „Stále premýšľam – ak by som urobila toto, tak by som neurobila tamto a nebola by som teraz tu a stále dookola. Je to nekontrolovateľné a niekedy ma to úplne ochromuje.“ Schopnosť pamätať si šťastné okamihy do najmenších detailov je jedna vec, prežívať tie najhoršie okamihy stále dookola s rovnakou intenzitou až do konca života však stavia Jilline schopnosti do nového svetla.
Američanka preto už niekoľko rokov úzko spolupracuje s expertmi z University of California-Irvine. Tím pod vedením doktora Jamesa McGaugha sa snaží pochopiť, ako funguje jej mozog. Zároveň prešla nespočetným množstvom testov, pri ktorej porovnávali jej pamäť s Kronikou ľudstva. Tím potvrdil, že Jill je ako chodiaca encyklopédia. „Moja pamäť riadi môj život – stále myslím na minulosť. Je to ako bežiaci film, ktorý nikdy neskončí. Sedím tu a s niekým sa rozprávam, ale v tom istom čase myslím na december 1982 – bol to piatok, začala som pracovať u GS a tak ďalej.“
Jej problémy na čas ustúpili v roku 2002, keď spoznala Jamesa Pricea. Mala okolo seba tým lekárov, ktorí sa jej venovali a osobu, ktorá ju milovala a minulosť na čas ustúpila do úzadia. V roku 2003 sa Jill vydala a o necelé dva roky o svojho manžela navždy prišla. Diabetik James zomrel v marci 2005 na mozgovú porážku. Príslovie „čas všetko zahojí“ u mladej ženy, ktorá nedokáže zabúdať, neplatí – jej spomienky sú rovnako intenzívne ako vo chvíli, keď sa stali. „Mala by som byť niekde na psychiatrii, lebo z tohto sa človek môže skutočne zblázniť. Ale našla som spôsob, ako sa s tým vyrovnať,“ uviedla Jill, ktorá svoje trápenie zhrnula aj v osobných memoároch.
Lekári jej zatiaľ nevedia pomôcť, no stále dúfajú, že objasnenie fungovania jej pamäti by mohlo pomôcť rozlúštiť tajomstvá Alzheimerovej choroby i fungovania mozgu veľkých géniov.
www.odditycentral.com