Al-Džazíra dávala priestor teroristom aj izraelským politikom, vláda zvažuje jej zákaz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Benjamin Netanyahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vpredu). Foto: archívne, AP Photo/Ariel Schalit, Pool

JERUZALEM 13. júna (WebNoviny.sk) – Vláda izraelského premiéra Benjamina Netanjahua zvažuje, či zakáže arabskú televíziu al-Džazíra a zatvorí jej pobočky v židovskom štáte.

Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním na člena izraelskej vlády, ktorý si prial zostať v anonymite. Vláda sa podľa neho zaoberala otázkou, či by bolo možné a vhodné stanicu zrušiť, nedospela však zatiaľ k jednoznačnému rozhodnutiu.

Podporovala Arabskú jar, ale aj teroristov

Al-Džazíra, historicky prvá globálne vysielajúca arabská spravodajská televízia, sa dostala do centra pozornosti sveta v súvislosti s konfliktom medzi Katarom a piatimi ďalšími blízkovýchodnými krajinami, ktoré Katar – a taktiež al-Džazíru, financovanú katarským emirom – obvinili z podpory teroristických skupín.

Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Egypt, Bahrajn a Jemen zmrazili na základe týchto obvinení s Katarom akékoľvek obchodné vzťahy. Katar aj al-Džazíra obvinenia odmietajú. Riaditeľ al-Džazíry Mustafa Souag vyhlásil, že televízia sa dostala do nemilosti preto, lebo „vysiela pravdu a určití ľudia možno pravdu nemajú radi“.

Al-Džazíra podporovala vo všetkých krajinách Blízkeho východu revolúcie, ktoré boli súčasťou Arabskej jari, kritici jej však vyčítajú, že pomerne často a výdatne podporuje aj zoskupenia všeobecne považované za teroristické alebo extrémistické, vrátane napríklad palestínskeho Hamasu či panarabského Moslimského bratstva.

Televízia straní Hamasu

Podľa Bassáma Avajdáha, mediálneho analytika zo Západného brehu Jordánu, pokiaľ ide o palestínsku politiku, al-Džazíra vytrvalo a celkom nepokryte straní radikálnemu Hamasu.

„Spravodajstvo al-Džazíry je jednoznačne v prospech Hamasu a Moslimského bratstva. Ak Hamas spraví niečo zlé, al-Džazíra to nerieši. Ale ak niečo podobne, alebo aj menej zlé vykoná Palestínska samospráva, al-Džazíra o tom hneď informuje a nafukuje to,“ hovorí palestínsky mediálny expert.

Stanica sa ale bráni a tvrdí, že nepodporuje nikoho a dáva len priestor objektívnej žurnalistike. Pravdou, ktorú uznávajú aj jej kritici, je napríklad to, že bola prvým relevantným médiom v arabskom svete, ktoré už pred mnohými rokmi začalo dávať pravidelne a často priestor vo vysielaní izraelským politikom a analytikom a začala ich pozývať priamo do štúdia, za čo si vyslúžila hysterické reakcie časti arabskej spoločnosti, pre ktorú sa niečo také rovná svätokrádeži.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Benjamin Netanjahu