BRATISLAVA 20. novembra (WEBNOVINY) – Občianske združenie Nie ropovodu pošle ministerstvu hospodárstva (MH) a spoločnostiam Transpetrol a Slovnaft otvorený list, v ktorom sa bude zaujímať o informácie o už existujúcom ropovode, ktorý vedie cez Bratislavu a Žitný ostrov.
Ako ďalej na utorňajšom brífingu v Bratislave informoval predseda združenia Miroslav Dragun, je dôležité, aby verejnosť mala informáciu o tom, v akom stave existujúci ropovod je.
„Takisto sa chceme spýtať na to, prečo rezort pôdohospodárstva a spoločnosť Transpetrol nechcú sľubovanú najmodernejšiu technológiu najskôr využiť na tom už existujúcom, pričom o 10 až 15 rokov sa môžeme baviť o novom ropovode,“ povedal.
Zároveň dodal, že by mali technológiu, ktorú prezentujú ako najmodernejšiu a najbezpečnejšiu, otestovať na existujúcom ropovode, ktorý je podľa nich klasický, konvenčný, už stojí a používa sa. „Preto tu je otázka, v akom stave je existujúca rúra ropovodu Družba na území Bratislavy,“ doplnil.
Obrazom: Petíciu proti ropovodu cez Petržalku odovzdali primátorovi
Združenie zaujíma možný tretí investor
Ako v pondelok 18. novembra informovali v článku Hospodárske noviny, spoločnosť, ktorá za projektom ropovodu stojí, chystá novú žiadosť o schválenie. Jasne sa v nej prikláňa k variantu stavať ropovod cez bratislavskú mestskú časť Petržalka, pričom takmer sto miliónov eur do rúr pritečie z privátnych zdrojov.
Preto sa občianske združenie Nie ropovodu zaujíma podľa Draguna o to, či do projektu ropovodu Bratislava – Schwechat Pipeline (BSP) vstúpil aj tretí súkromný investor, keďže má byť doň naliatych 100 miliónov eur zo súkromných zdrojov.
Ako poznamenal predseda združenia, „zaujímalo by nás, či spoločnosť OMV zvýšila svoje imanie v spoločnosti BSP a prebrala vedúcu úlohu v projekte alebo vstúpil doň niekto tretí“.
Ako dodal, združenie si myslí, že je dôležité, aby ministerstvo pôdohospodárstva a spoločnosť Transpetrol, ak sa tak stalo, verejnosť transparentne informovali o vstupe tretieho partnera alebo o zmene akcionárskej štruktúry tejto spoločnosti.
Podľa podpredsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Martina Bertu je proti ropovodu cez Bratislavu odpor, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Najvážnejším je podľa jeho slov nedostatok informácií, ktoré sú poskytované a práve to je dôvodom nedôvery.
Video: Petíciu proti ropovodu cez Petržalku odovzdali primátorovi
Ohroziť môžu aj pitnú vodu
„Tiež je to o tom, že Bratislava je husto osídlená a sú tu zdroje pitnej vody. Ropovod tak, ako je trasovaný, buď pozdĺž Dolnozemskej, alebo Einsteinovej v Petržalke, je v oboch prípadoch vedený na hranici pitnej vody,“ vysvetlil s tým, že je teda úplne logické, že existujú obavy z toho, čo sa môže stať.
„Je teda na ministerstvách životného prostredia a hospodárstva, aby nás presvedčili, že skutočne je to bezpečné a nič sa nemôže stať,“ dodal Berta. Zároveň si myslí, že jediný spôsob, ako reálne vylúčiť akékoľvek nebezpečenstvo, je to tadiaľ netrasovať.
„Znamená to vylúčiť Bratislavu ako takú,“ doplnil. BSK je podľa neho proti trasovaniu ropovodu cez Bratislavu.
„No chápem, že pri ďalších rokovaniach budeme musieť hľadať trasu, pretože ide o strategickú záležitosť, no na druhej strane musíme hľadať iné riešenia, pretože pre mesto Bratislava ako aj Bratislavský samosprávny kraj je pôvodné trasovanie neprijateľné,“ uzavrel Martin Berta.
Agentúra SITA požiada o stanovisko aj ministerstvo hospodárstva.