Snaha zmeniť kolúznu väzbu spojila viacerými hlasovaniami a postojmi lídra koaličného hnutia Sme rodina Borisa Kollára s opozičnými politikmi Robertom Ficom (Smer-SD) a Petrom Pellegrinim (Hlas-SD), ktorí stoja na tzv. druhom brehu. Hľadať za týmto spolkom niečo viac alebo len čistý pragmatizmus?
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že toto spojenectvo je znakom pevnejšieho politického zväzku, ktorý sa sformuje po ďalších voľbách. Nateraz to vyzerá skôr tak, že týchto troch politikov spojili v konkrétnom prípade vlastné záujmy.
Kollár potvrdil slová prezidentky a premiéra. Priznal, že stretnutie v budove SIS inicioval on
Zmier aspoň do jesene
V súčasnosti už platí dohoda Kollára s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) na úprave kolúznej väzby. V tejto veci by mal potrvať zmier minimálne do jesene. Kolíková podľa vyjadrení šéfa Sme rodina prisľúbila, že po lete, kedy sa očakáva prvé skrátenie väzby, by sa mala opäť o niečo skrátiť.
Sme rodina mala pôvodne v parlamente vlastný návrh na úpravu väzby, ktorý mohla pretlačiť s opozíciou. Kollár čelil výhradám, že tým oslabuje protikorupčný charakter koalície a snaží sa z väzby dostať svojho nominanta, exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského a preto je ochotný sa spojiť aj s Ficom a Pellegrinim.
Kollár sa dohodol s Kolíkovou na úprave kolúznej väzby, návrh odobril aj vládny kabinet
Kollár namietal, že o úprave väzby hovoril už vlani. Teda skôr ako sa do väzby dostal Pčolinský. Opieral sa aj o stanovisko advokátskej komory. Navyše, programové vyhlásenie vlády hovorí o pokračovaní v humanizácii a zmierňovaní obmedzení osôb vo výkone väzby a trestu v kontexte odporúčaní vnútroštátnych a medzinárodných inštitúcií.
Privieranie očí
Politológ Juraj Marušiak hodnotí približovanie sa Kollára k Pellegrinimu a Ficovi ako veľmi účelové a situačné spojenectvo. Správanie Kollára vníma však ako prejav nelojality voči stranám vládnej koalície.
Akékoľvek spájanie sa s opozíciou je podľa politológa prejavom nedostatočnej lojality. Myslí si, že Kollár využíva svoje postavenie o nenahraditeľnosti v koalícii.
„Vie, že by ho nevyzvali na odchod z koalície, pretože prvoradou starosťou je vôbec udržať koalíciu, takže ostatní partneri privrú nad tým oči,“ povedal Marušiak portálu SITA.sk. Kollára označil za pragmatika, ktorý by pôsobil aj v inej vládnej zostave, ako je tá súčasná.
Pellegrini vyzval Hegera a vládu, aby podali okamžitú demisiu. Líder strany Hlas-SD hovorí o škandále
Politológ Jozef Lenč si myslí, že predseda Sme rodina má určite bližšie k Smeru a čiastočne aj k Hlasu ako k predstaviteľom mimoparlamentnej opozície alebo k vládnej SaS. Dokonca hovorí, že teoreticky je tam možnosť spojenia s Hlasom a Smerom.
„Ukázalo sa to aj na niektorých hlasovaniach v parlamente. Súčasne si však nemyslím, že by Pellegrini preferoval takúto vládnu koalíciu a že by to bola jeho prvá voľba,“ usúdil Lenč. Odvolal sa tiež na vyjadrenia Kollára, že by takú koalíciu odmietol.
Spomienky na minulosť
Kollár v nedávnom rozhovore pre Webnoviny.sk nechcel priamo povedať, či by Hlas a Smer boli pre neho prijateľnými partnermi do vlády. Povedal stroho, že nevie, či sa vôbec znovu dostane do parlamentu.
K Pellegrinimu a jeho Hlasu bol o niečo priamočiarejší.
„Pevne verím, že sa odstrihne od Smeru, že to bude iná strana. Má tri roky na to, aby nás presvedčil, že to tak je. Áno, mám s Petrom Pellegrinim normálny, štandardný, opozično-koaličný vzťah. Na rozumných veciach sa vieme zhodnúť,“ povedal Kollár.
Kollár: Po rozhodnutí súdu o nevine Pčolinského sa v Sme rodina poradíme, či sa má vrátiť na čelo SIS
Je evidentné, že skôr vzťah Fico – Kollár je problematický. Fico od vstupu Sme rodina do parlamentu Kollárovi pripomína jeho minulosť. Začiatkom 90-tych rokov mal pašovať drogy do Československa. Kollár to označil za výmysel.
Do médií tiež prenikli Kollárove fotky na Kube s mafiánskym bosom a ďalšími ľuďmi z podsvetia. Kollár tvrdil, že sa stretol s nimi náhodne na dovolenke a že sa fotí s množstvom ľudí.
Na výčitky Fica reagoval poukázaním na jeho minulosť. „Moja minulosť nikoho neokradla. Minulosť pána Fica nám dala jasne ukážku mafiánskeho štátu, ktorý tu vznikol a ktorý nám rozobral polku republiky. Takže moje stanovisko k Robertovi Ficovi je jasné,“ povedal pred pár dňami Webnovinám Kollár.
Kedysi Fico nechcel ani maďarskú stranu
Podľa Lenča premenných, ktoré znižujú pravdepodobnosť spojenia Kollára s Ficom a Pellegrinim je dosť, ale ak ostatné strany budú „tvrdohlavo“ odmietať Pellegriniho, tak iná možnosť asi nezostane.
Je otázkou, ako by prípadné spojenectvo prijali voličské tábory. Marušiak hovorí, že Pellegriniho voliči by nemuseli celkom akceptovať ani koalíciu s Ficom, ani so Sme rodina.
„Ťažko predvídať, čo bude s Pellegrinim. Fico však dokázal svojich voličov presvedčiť o koalícii so stranou Most-Híd, prakticky s maďarskou stranou. V minulosti nechcel mať nič ani s SMK v prvej vláde Mikuláša Dzurindu,“ podotkol.
Keď treba tretieho
Už dlho je zrejmé, že Kollár s Pellegrinim by si rozumeli. „Pellegrini má vyšší koaličný potenciál. Kollár pred parlamentnými voľbami v roku 2020 mal taký výrok, že budú drahou nevestou,“ poznamenal Marušiak.
Kollár a líder Hlasu si vychádzali v ústrety v čase, keď bol Pellegrini ešte v Smere a pôsobil ako podpredseda parlamentu. Pellegrini si zvykol občas „požičať“ klub Sme rodina, aby v mene troch klubov mohol požiadať o rokovanie poslaneckého grémia.
Stalo sa tak napríklad vlani v apríli. Práve sa rokovalo o dôvere Matovičovej vláde. Pelllegrini navrhol zvolanie poslaneckého grémia, ktoré malo hovoriť, o tom či sa neporušuje uznesenie vlády o tom, že sa ľudia nemajú zhromažďovať.
Politológ: Matovič by to mal ťažké aj bez Sulíka, stupňujúce požiadavky Kollára by nemusel ustáť
„Keďže ste mi povedali, že kedykoľvek môžem použiť aj váš klub, v mene troch poslaneckých klubov Smer, ĽSNS a Sme rodina dávam návrh na zvolanie grémia,“ vyhlásil v rokovacej sále parlamentu Pellegrini.
Viac ako tri mesiace po opustení Smeru odišiel Pellegrini z postu podpredsedu parlamentu. Ten podľa výsledkov volieb patril strane Smer. Kollár dokonca požiadal vlani koncom septembra, aby Pellegrini ešte vydržal vo funkcii z dôvodu zabezpečenia riadneho chodu parlamentu.
Rovnako v televíznych reláciách sa obaja politici nedostávajú do ostrých slovných výmen.