Ekokúpeľňa: O šetriacich chuťovkách
1. Keď už si kohút nepípne (ani v sprche, ani v umývadle)
Kohútiky bolo treba vymeniť. A to nielen pre ich neskrotnosť. Hlavným cieľom bolo skrátiť čas potrebný na reguláciu množstva a teploty vody a ušetriť energiu potrebnú na ohrev vody.
Páková batéria šetrí už len tým, aká je. Na úplne uzavretie prítoku vody stačí jednoduché ťuknutie ruky.
Bezdotykové batérie ponúknu len toľko, koľko skutočne potrebujete.
Termostatické batérie dokážu ušetriť až 50 % vody. Jednoducho nastavíte požadovanú teplotu vody a batéria automaticky zmieša teplú so studenou tak, aby vyhovovala zvoleným požiadavkám. Sú bezpečné aj pre deti, keďže bránia obareniu.
Obmedzovač prietoku vody dovolí len znížený prietok vody, čím sa výrazne šetrí.
Len na porovnanie: kým nastavíte ideálnu teplotu a tok vody, budete musieť bojovať s kohútikom 14 sekúnd, s pákovou batériou vám bude stačiť polovica času a termostatická stíhačka si vystačí s dvoma sekundami.
2. WC lentilky
Rozhodli ste sa šetriť tým, že nebudete splachovať po malej potrebe? S týmto riešením sa rozlúčte a investujte do moderného systému splachovania. Najmodernejšie splachovacie systémy pracujú s rôznymi množstvami vody – 3 litre na malé spláchnutie (menšie tlačidlo) a 6 litrov na veľké spláchnutie (veľké tlačidlo) alebo ešte lepšie, sú vybavené tlačidlom ŠTART a STOP. Pri tomto systéme stlačenie tlačidla aktivuje splachovanie a opätovné stlačenie ho zastaví.
Tip: Ak neobľubujete inovácie, prípadne nemáte peniaze nazvyš, pridržte sa spôsobu „starých mám“ – vo WC mise si nastavte plavák nižšie alebo do nej vložte jednu či dve plné fľaše vody. Tak ušetríte niekoľko litríkov.
Pri čom sa najviac plytvá vodou?
• čistenie zubov pri tečúcej vode, mydlenie a holenie sa pri pustenej sprche
• umývanie rúk
• zbytočné zdĺhavé sprchovanie
• neustále kúpanie sa v plnej vani
• kvapkajúce kohútiky
• ignorácia pretekajúceho WC
• neekonomické upratovanie
Celý článok si môžete prečítať tu.