Čo bolo podnetom, že ste sa rozhodli organizovať maratón v Banskej Bystrici?
Na samom začiatku tejto iniciatívy boli klasické reči pri pive, ako je na Slovensku zvykom (smiech). Ale postupne, ako sme sa touto myšlienkou začali seriózne zaoberať, sme si vytýčili iný – oveľa odvážnejší cieľ. Chceme dať mestu, v ktorom stretnete najviac slovenských olympionikov, šancu prezentovať sa zaujímavým športovým podujatím maratónskeho charakteru. Rozhodli sme sa rozhýbať početnú tunajšiu bežeckú komunitu a dať jej priestor na realizáciu. Ponúknuť výzvu. Nie iba v maratóne, ale aj v klasickom polmaratóne, v polmaratóne naboso (barefoot polmaratón, pozn.), v štafetových behoch a v hobby behoch pre deti i pre celé rodiny. Nebude chýbať beh mamičiek s kočíkmi, populárne preteky lezúňov, ako aj súťaže malých maratóncov. Sobota 22. septembra bude vyčlenená pre tieto ´rodinné aktivity´. Rozhodli sme sa spoločnými silami urobiť niečo pre všetkých, ktorí majú radi beh, pohyb a telesnú aktivitu vo všeobecnosti.“
Aké aktivity ponúkate záujemcom o štart na 1. ročníku maratónu v Banskej Bystrici? Robili ste pre nich tréningy, poradenstvo, servis, staráte sa o nich ešte predtým, ako vybehnú na maratónsku trať?
Samozrejme, že počas prípravy na 1. ročník Banskobystrického maratónu myslíme aj na tých maratóncov, ktorí sú v tejto komunite nováčikmi. Pre nich, a nielen pre nich, sme ešte pred samotným maratónom zorganizovali dve ochutnávky maratónu. Na prvej ochutnávke bolo 60 bežcov, ktorí sa zoznámili s členitou traťou nášho maratónu. Človek musí vidieť, do čoho ide (smiech). V rámci športovej prípravy na náš maratón sme pripravovali pre záujemcov o behanie už takmer rok sobotňajší spoločný ranný beh o 8.00 h pod Pamätníkom SNP. Čiže s budúcimi maratóncami aj systematicky pracujeme. Navyše, už dlhšiu dobu sa zúčastňujeme aj na nočnom behu Banskou Bystricou s Filipom Kristlom. Sme zástancami idey, že organizátori pohybových aktivít pre verejnosť si majú pomáhať. Sme radi, že sa tvorí komunita a rodí pekná tradícia. Teší nás, že sme Banskú Bystricu maratónskym projektom aj v tomto smere rozhýbali. Podľa motta: ´Srdce športovca bije v srdci Slovenska.´“
S akými ambíciami ste sa do tohto smelého projektu pustili?
O podnete prečo to robíme, sme už hovorili. Rozhodli sme sa pridať Banskú Bystricu k tým slovenským mestám, ktoré svoj maratón už majú. Keďže ako obyvatelia tohto mesta nemáme problém stretnúť na ulici významných slovenských športovcov, majstrov sveta a olympionikov, chceme, aby aj ostatní Banskobystričania žili športom. Preto svoju aktivitu ako organizátori nezameriavame iba na nedeľu 23. septembra, keď sa v Banskej Bystrici bude bežať maratón, ale na celý víkend 22. – 23. septembra. V sobotu v dopoludňajších hodinách budú pod Pamätníkom SNP rôzne detské súťaže, nie iba bežecké. Popoludní od 16.00 h budú na Námestí SNP kultúrne podujatia a koncerty hudobných skupín. Robíme všetko pre to, aby tento víkend bol naozaj hodnotným sviatkom celej bežeckej komunity, nielen tej, ktorá v Banskej Bystrici a okolí žije, ale tiež z celého Slovenska i spoza jeho hraníc. Banskobystrický maratón je podujatím medzinárodnej úrovne a dosahu.
Všetci sú u nás vítaní, na všetkých sa veľmi tešíme. Všetkým chceme zabezpečiť kvalitný servis nie iba počas ich súťaženia, ale aj pred ním a po ňom. Účastníci 1. ročníka Banskobystrického maratónu budú mať voľný stup do Múzea SNP, budú mať voľný lístok na MHD, môžu zadarmo navštíviť plaváreň a iné banskobystrické športové objekty a zariadenia. Veľkým pomocníkom v príprave na Banskobystrický maratón nám je od samého začiatku tunajšia radnica na čele s primátorom Petrom Gogolom, ktorý verejne sľúbil, že odbehne polmaratón! Dokonca o tom uzavrel aj stávku. Športový partner je Dukla a generálny partner BCF. Sme radi, že pochopenie pre náš projekt sme našli všade, kde sme ho doteraz prezentovali.“
Keď ste spomenuli stávku primátora mesta Petra Gogolu, zaujímalo by nás s kým- a najmä o čo sa vlastne stavil? Čo bolo predmetom tejto stávky?
Primátor Banskej Bystrice Peter Gogola sa presne pred rokom stavil s bývalým slovenským reprezentantom v hokeji a súčasným trénerom HC ´05 Banská Bystrica Vladimírom Országhom, že na 1. ročníku Banskobystrického maratónu odbehne v nedeľu 23. septembra 2012 polmaratón! Ak to dokáže, Vladimír Orszách na bicykli absolvuje 84 kilometrov (čiže dva maratóny) v jednom kuse, ak Gogola polmaratón neodbehne, bude jeden deň robiť v Országhovom penzióne čašníka. Peter Gogola však čašníkom u majstra sveta z MS 2002 v Götobergu asi nechce byť, lebo podľa mojich informácií, od tej stávky na polmaratón poctivo trénoval. Okolo 20 kilometrov zabehne bez problémov. Ten zvyšný kilometer bude asi o túžbe prekonať sám seba (smiech). Aby som bol úprimný, sám som zvedavý, ako táto stávka dopadne.
Čo si sľubujete od prvého ročníka maratónu v Banskej Bystrici?
Budeme veľmi radi, keď sa nám úspešným zorganizovaním 1. ročníka Banskobystrického maratónu podarí zavŕšiť sériu podujatí, ktoré sme organizovali počas celého roku a ktorej vrcholom bude maratónsky víkend 22. – 23. septembra. Tento rok sme otvorili 1. ročníkom Trojkráľového behu, 17. marca zaujali preteky v behu do vrchu, ktoré sme prichystali na bežeckom trenažéri v obchodnom centre Europa Shoping Center pod názvom: ´Na vrchol v Európe.´. Bolo to veľmi zaujímavé a unikátne podujatie, ktoré sa divákom i účastníkom veľmi páčilo. Podarilo sa nám Banskobystričanov zapojiť do Bežeckej 24-hodinovky a teraz im chceme ponúknuť mestský maratón. Jeho trať pôjde mestom v podhorí dominantného Urpína, maratónci Banskú Bystricu neopustia a veríme, že práve trať situovaná v meste priláka na podujatie aj veľa divákov. Keď sa toto všetko podarí, budeme radi. Náš okruh nepatrí k „rýchlym okruhom“ – výzvou je členitá trať, ktorá perfektne vystihuje charakter mesta, v ktorom žijeme. Pre zberačov rekordov máme už teraz výbornú motivačnú správu, že každý čas víťaza bude rekordom podujatia, keďže ide o prvý ročník (smiech). Bez ohľadu na čas, hlavnou cenou pre absolútneho víťaza je osobný automobil. Našou primeranou ambíciou je, aby prvý ročník mal v budúcich rokoch aj pokračovanie. Prémiový ročník je len začiatok.
Ako dlho ste sa pripravovali na prvý ročník mestského maratónu v Banskej Bystrici?
Aby som bol presný (pokiaľ ma pamäť neklame), tento maratón pripravujeme rok a deň. Začali sme 23. septembra 2011. Vtedy sme si všetci, čo sme sa začali v tejto veci angažovať, povedali, to známe: ´do roka a do dňa.´ Dúfam, že ten jeden rok a jeden deň bude na zorganizovanie úspešného podujatia stačiť. Samozrejme, mnohí z nás sú, či boli, účastníkmi maratónov – nie iba na Slovensku, ale aj v zahraničí. Všade, kde sme doteraz bežali, sme zbierali poznatky a skúsenosti. Chodili sme s otvorenými očami. Dobre sme počúvali a mnohými ľuďmi sme sa nechali inšpirovať. Takže máme predstavu o tom, čo by mal dobrý maratón aj po organizačnej stránke bežcom a návštevníkom ponúknuť. Robíme všetko pre to, aby sa nám to aj podarilo a aby sa táto predstava stretla s maximálnou pozitívnou odozvou pretekárov.
S čím budete spokojní po historickej premiére maratónskeho behu v uliciach Banskej Bystrice?
V prvom rade budeme spokojní, keď sa nám nikto na trati maratónu, polmaratónu, polmaratónu naboso, či štafetových behov či hobby behov nezraní. Keď sa na trati neprihodí nejaký problém so zdravím účastníkov, lebo to je pre organizátora z hľadiska spokojnosti to najdôležitejšie. Aby sa nič zlé počas pretekov nestalo. Preto si veľmi želáme, aby všetci účastníci v poriadku a bez problémov prišli do cieľa. A samozrejme, aby mali všetci účastníci i diváci pocit, ktorý ich o rok privedie do Banskej Bystrice znova.
Čoho sa obávate pred týmto maratónom? Čo by vás mohlo počas neho zaskočiť a nemilo prekvapiť?
Pevne verím, že nič. Počasie skúsime vybaviť (smiech). Napokon, správneho maratónca by nemalo nič prekvapiť. Nedávno sa napríklad bežal Rajecký maratón v daždi a mnohí jeho účastníci zabehli svoje osobné rekordy. Pre maratóncov neexistuje zlé počasie, existuje iba zle oblečený bežec (smiech). Aspoň my bežci to takto vnímame – a takto to už aj roky komentujeme… Ak má byť počasie jedinou neznámou, tak sme viac než spokojní.
Kde ste čerpali skúsenosti? Kto vám radil pri príprave maratónskeho podujatia?
Už som hovoril, že my, ktorí sme sa podujali priniesť mestský maratón do Banskej Bystrice, sme v živote niekoľko maratónov odbehli. Bežali sme na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach i na mestskom ČSOB Marathone v Bratislave. Zažili sme tieto podujatia na vlastnej koži. Videli sme, čo tamojší organizátori všetko pre pretekárov urobili. Registrovali sme, čo urobili dobre a na to sa snažíme nadviazať, prípadne hľadať priestor na vylepšenie zaužívaných konceptov. V niektorých oblastiach prinášame novinky, napríklad disciplínou barefoot polmaratón. „Detským chorobám“ sa chceme pokiaľ možno vyhnúť. Mestský maratón v Banskej Bystrici chceme urobiť na takej úrovni po všetkých stránkach, aby sa ľudia k nám radi vracali. V rannom štádiu príprav nám veľmi pomohli stretnutia so slovenskou rekordérkou v maratóne Andreou Berešovou, ktorá pomáhala aj pri zrode mestského maratónu v Bratislave. Sama maratóny behala, preto najlepšie vie, čo pre ich účastníkov treba pripraviť a zabezpečiť, aby všetci boli spokojní so servisom pred štartom, počas behu, ale i v cieli. Pomáha nám i nezištný myšlienkový a osobnostný vklad ďalších zanietencov, dovoľte mi za všetkých menovať veľkého človeka Pavla Blažeka.
Čím chcete bežcov zaujať a pritiahnuť na trať 1. ročníka Banskobystrického maratónu?
V prvom rade im ponúkame novú maratónsku trať, na ktorej si môžu overiť svoju aktuálnu športovú formu. Ponúkame im beh v žičlivom diváckom prostredí, lebo trať pôjde predovšetkým ulicami Banskej Bystrice. Vytýčili sme ju tak, aby bola priamo v historickom centre mesta. Sme presvedčení, že tento okruh môže byť lákadlom a magnetom nie iba pre špičkových vytrvalcov, ale aj pre rekreačných bežcov, pre bežcov – začiatočníkov, respektíve pre bežeckých turistov. Svoju pozornosť sme však vyslovene nezamerali iba na účastníkov maratónu. V ponuke máme celý súbor príťažlivých projektov pre celé rodiny. Ako pre dospelých, tak aj pre deti. Pre víťaza 1. ročníka Banskobystrického maratónu máme prichystané osobné auto Opel Corsa, pre ostatných úspešných bežcov v rôznych vekových kategóriách ďalšie hodnotné vecné ceny. Osobitné prémie sme vypísali tiež pre bežcov, ktorí polmaratón v Banskej Bystrici budú bežať bosí. Ako už býva dobrým zvykom, každý účastník dostane v cieli pamätnú medailu – nechajte sa prekvapiť inovatívnym prevedením.“
S čím okolo organizovania tohto podujatia máte momentálne najväčšie problémy?
V tomto období máme ešte otvorenú otázku zabezpečenia dostatočného počtu dobrovoľníkov. Lebo zázemie dobrého maratónu tvoria najmä dobrovoľníci, ktorí dokážu organizátorom, a najmä bežcom, pomôcť na všetkých úsekoch, kde sú potrební. A maratón tých dobrovoľníkov potrebuje stovky. Aby nikde, v žiadnej sfére, nechýbali. Zriadili sme na našej stránke www.marathonbb.com špeciálnu sekciu, kde sa môžu záujemcovia priamo registrovať. Dobrovoľníci získajú množstvo výhod u našich obchodných partnerov – takže dobrovoľníčiť sa i vyplatí. Ostatné veci postupne doťahujeme. Mesiac pred podujatím pracujeme už iba na detailoch. Podstatné veci sú už vyriešené, lebo ak by sme niečo dôležité ešte len teraz začali riešiť, nebolo by to pre nás dobré vysvedčenie. Maratónci si celoročný harmonogram svojej športovej aktivity robia mesiace dopredu. Preto aj my sme museli podstatné veci robiť s viac ako polročným predstihom. Za mesiac sa pri organizovaní maratónskeho behu už zázraky robiť nedajú. Ale priznávam, že dobrovoľníci sú výzvou, ktorá momentálne najviac zamestnáva naše mysle“
Robíte nejakú sústredenú mediálnu kampaň, propagujete svoje podujatie v rámci celého Slovenska? Vedia milovníci maratónskych behov o vašom podujatí aj mimo Banskej Bystrice? Máte odozvu na vašu iniciatívu z Bratislavy, z Košíc a z ostatného Slovenska?
Áno. Odozvu máme z celého Slovenska. A veľmi dobrú! Ľudia, ktorí behajú tieto trate, sa k nám tešia. Zatiaľ máme zaregistrovaných takmer 700 bežcov, ktorí absolvujú maratón, polmaratón a barefoot polmaratón. Navyše k nim pribudnú účastníci štafiet, ktoré nie sú zatiaľ započítané. Spolu s účastníkmi sobotných pretekov pre rodinu a mládež očakávame viac ako tisíc aktívnych pretekárov. Celú kampaň sme sústredili predovšetkým na sociálnu sieť (Facebook, pozn.), ktorú naši maratónci veľmi často využívajú na získavanie informácií a poznatkov. Takto si medzi sebou dopisujú a takto komunikujú aj s nami – organizátormi (smiech). V súčasnosti na internete je v podstate všetko. Komunikujeme najmä prostredníctvom internetu. Pokiaľ ide o médiá, spolupracujeme s Rádiom One, Rock a najnovšie Lumen, z vizuálnych je to Esso TV, printové kamdomesta.sk. Máme silné posolstvo, ktoré je dobre zapamätateľné. Veľmi dobrú spoluprácu máme s vedením nášho mesta. Tiež mu záleží na tom, aby akcia dopadla dobre. Pomohli nám aj s ´monštróznym´ dopravným projektom, ktorý si takáto akcia vyžaduje. Naša bežecká komunita o nás vie už pomaly rok. Kto má naozaj záujem predstaviť sa v Banskej Bystrici na historicky 1. ročníku mestského maratónu, k tomu si informácia cestu určite nájde. Na internetovej stránke podujatia www.marathonbb.com nájde všetko, čo potrebuje vedieť k tomu, aby mohol prijať výzvu!
Zhováral sa Štefan Žilka