Irán podnikne „rázny krok“ smerom od jadrovej dohody so svetovými mocnosťami z roku 2015, ak Európa neponúkne Teheránu nové podmienky pred blížiacim sa termínom stanoveným na koniec tohto týždňa. V pondelok to uviedol hovorca iránskej vlády Alí Rabíi. Diplomatické úsilie vyvinuli na poslednú chvíľu aj najvyšší iránski diplomati.
Zarífa pozvali na summit G7
Vyjadrenia vládneho hovorcu zdôraznili piatkový termín, ktorý dal Irán Európe, aby ponúkla spôsob predaja iránskej ropy na svetových trhoch. Irán nevie predať svoju ropu po tom, ako Spojené štáty minulý rok odstúpili od jadrovej dohody a uvalili na Teherán sankcie.
Irán aj naďalej porušuje jadrovú dohodu, zásoby uránu prekračujú povolené množstvá
V rámci obnoveného diplomatického tlaku zo strany Iránu rokoval iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf v Moskve, zatiaľ čo jeho zástupca odcestoval v pondelok aj s tímom ekonómov do Paríža.
Tento vývoj nastal po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron prekvapil minulý týždeň pozvaním Zarífa na summit krajín G7 do francúzskeho Biarritzu.
Potvrdili prekročenie limitov
Nie je jasné, aké kroky Teherán podnikne, ak rokovania neprinesú žiadaný výsledok. Mohol by opätovne spustiť svoje centrifúgy, čo mu jadrová dohoda zakazuje, alebo pokračovať v obohacovaná uránu nad povolené limity.
V iránskom vesmírnom centre zrejme explodovala raketa, do vesmíru mala vyniesť satelit
Prekročenie limitov opakovane potvrdila aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), naposledy minulý týždeň. Agentúra v piatok uviedla, že iránske zásoby nízko obohateného uránu aj naďalej prekračujú povolené množstvá uvedené v takzvanom Spoločnom komplexnom akčnom pláne (JCPOA).
Irán podľa agentúry tiež pokračuje v obohacovaní uránu na 4,5 percenta, čo je nad povolených 3,67 percenta. Na výrobu jadrových zbraní je potrebný urán obohatený na 90 percent. Irán trvá na tom, že všetky tieto kroky sa dajú ľahko zvrátiť.