Aj vďaka programu Baby Friendly Hospital matky viac dojčia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Trojčatá
S trojičkami dnes opustili Fakultnú nemocnicu L. Pasteura Košice manželia Antošovci Mária a Ignác z Trebišova. Novorodeniatka sa volajú Šarlotka, Teodor a Tadeáš (všetky tri na snímke) a na svet prišli 20. januára. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) – Projekt Baby Friendly Hospital (BFH) je určený čerstvým mamičkám a novorodeniatkam na uľahčenie obdobia po pôrode. Hlavným posolstvom je blízkosť matky s dieťaťom počas celého obdobia hospitalizácie. Jedna z jeho najdôležitejších zásad je naučiť matku dojčiť. Prieskumy dokazujú, že vďaka BFH sa frekvencia dojčenia vo veku šiestich mesiacov dieťaťa za posledné roky zvýšila zo šesť na 45 percent.

Program BHF prijalo od roku 1993 na Slovensku 29 nemocníc, v Bratislave majú certifikát všetky. Kompletný zoznam nemocníc je dostupný na webovej stránke www.unicef.sk. Medzi najnovších členov patria zdravotnícke zariadenia v Ružomberku a Martine. Nemocnica s certifikátom BFH musí dodržiavať desať zásad, ktoré program stanovuje. Rozhodujúcim je kontakt „skin to skin“ alebo koža na kožu, ktorý odporúča aspoň dve hodiny bezprostredného kontaktu matky a dieťaťa ešte na pôrodnej sále, v praxi sa najčastejšie dáva bábätko na hrudník a brucho matky. Zabezpečí sa tak termoneutrálne prostredie. Ďalšou zásadou je, že matka po príchode na oddelenie dostane dieťa a s pomocou sestričky si osvojuje krok za krokom základy prikladania k prsníku. Dôraz sa kladie predovšetkým na prvorodičky. Veľmi dôležitým pravidlom je, že matka má byť pri všetkých vyšetreniach dieťaťa osobne prítomná.

K reforme zdravotníctva, ktorá zaručila rodičkám pôrod v ústavoch a nemocniciach bez poplatkov, došlo v roku 1952. Na programe BFH Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a UNICEF sa vlády dohodli v roku 1990 vo Florencii. Slovenský výbor pre UNICEF ho prijal krátko po svojom vzniku v roku 1993. „Nemocniciam posielame vstupný formulár a zisťujeme, čo z daných desiatich bodov spĺňajú a čo nie,“ vysvetlila podpredsedníčka Slovenského výboru pre UNICEF Viera Haľamová. „Celé je to na báze dobrovoľnosti, financie na pokrytie základných potrieb máme len od sponzorov. Uskutočňujeme rozličné kurzy, na ktorých lektori prednášajú bez nároku na honorár. Medzi najdôležitejšie predpoklady patrí čas, zručnosť a empatia,“ uzavrela.

Pri príležitosti zhodnotenia programu na tlačovej konferencii na Gynekologicko-pôrodníckom oddelení Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave darovala Dérerovej nemocnici Nadácia Križovatka 20 kusov prístrojov na monitorovanie dychu u novorodencov. Mimovládna nezisková organizácia vznikla ako jediná s cieľom pomáhať deťom ohrozeným syndrómom náhleho úmrtia dojčiat.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Nadácia KrižovatkaUNICEF Detský fond OSN