BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) – Ratingová agentúra Moody’s Investors Service dnes znížila Košiciam národný rating na úroveň Aa3.sk z pôvodnej úrovne Aa2.sk. Výhľad ratingu mesta zostáva negatívny. Utorková zmena ratingu podľa agentúry odráža zhoršovanie finančného profilu mesta predovšetkým počas ostatných dvoch rokov. Súčasný profil tak viac korešponduje s ratingom na úrovni Aa3.sk, ktorý odzrkadľuje obmedzenú likviditu mesta a významné podsúvahové záväzky, ktoré by mohli prispieť k zvýšeniu už i tak pomerne vysokej zadlženosti. Zároveň však rating zohľadňuje doteraz opatrnú rozpočtovú politiku a zlepšujúcu sa inštitucionálnu kapacitu.
„Prevádzková výkonnosť mesta Košice sa v roku 2010 dostala pod silný tlak, spôsobený nebývalým prepadom príjmu z podielovej dane,“ vysvetľuje vedúci analytik agentúry Moody’s pre mesto Košice Miroslav Kňažko. Agentúra preto očakáva, že vzhľadom na veľkosť prepadu a tlaky na výdavkovej strane rozpočtu mesta Košice v tomto roku dosiahnu hrubý prevádzkový deficit na úrovni 7,5 % prevádzkových príjmov. Negatívny výhľad ratingu odzrkadľuje podľa ratingovej agentúry najmä slabé vyhliadky prevádzkového hospodárenia Košíc, ktoré spoločne s vysokou potrebou investícií do rozvoja infraštruktúry predstavujú hlavné riziko pre rozpočet mesta. „Aj keď sa bude mesto v najbližších rokoch orientovať na investičné projekty financované EÚ a vládou, potreba ich spolufinancovania by mohla viesť k ďalším deficitom a vyššiemu zadlženiu,“ vysvetľuje Kňažko.
Podľa ratingovej agentúry budú mať Košice aj v najbližších rokoch problém s vyrovnaním prevádzkového rozpočtu. Príčinu vidí Moody’s najmä v tom, že zdroje mesta nezodpovedajú jeho potrebám vyplývajúcim z rozsiahlej infraštruktúry, ale aj v štrukturálnych problémoch rozpočtu, týkajúcich sa financovania mestských častí. Zmena týchto dvoch faktorov je však podľa agentúry v blízkej budúcnosti nepravdepodobná. V tomto roku by totiž podľa jej odhadu mali prevádzkové deficity a mierne zvýšenie kapitálových výdavkov dostať celkový rozpočet mesta do hlbokého deficitu približne na úrovni 17 % prevádzkových príjmov. Tento fakt následne podľa Moody’s povedie k nárastu už aj tak vysokého priameho a nepriameho dlhu mesta na úroveň 55 % prevádzkových príjmov.