Počas posledných rokov sa vo svete urobilo viac fotiek ako v predchádzajúcom storočí, pretože teraz každý mobilný telefón má fotoaparát. Napriek tomu sa fotografom z minulosti podarilo zachytiť veľa zaujímavých vecí.
11 fotografií, pri ktorých ťažko uveriť, že nejde o photoshop
Prvá fotografia človeka, 1838
Presnejšie, je to obraz parížskeho bulváru Boulevard du Temple, ktorý si na jar roku 1838 vytvoril Louis Daguerre zo svojho okna. Na snímke mohlo byť oveľa viac ľudí, ale z dôvodu dlhej expozície sa mu podarilo zachytiť len čističa topánok a jeho klienta.
Indiánske tetovanie na tvári bielej ženy, 1863
Olive Oatman mala len 14 rokov, keď jej rodičov v roku 1859 zabili. Dievčina bola spolu so sestrou unesená indiánmi a potom predaná do otroctva ľuďom Mohávy. Po 5 rokoch strávených medzi indiánmi sa mladá žena vrátila do americkej spoločnosti. Olive pravdepodobne brali ako seberovnú (a nie ako otroka), keď jej urobili tetovanie rovnaké ako nosili miestni ľudia.
Prvá známa fotografia obscénneho gesta, 1886
Zdá sa, že fotograf urobil niečo zle baseballovému hráčovi Charlesovi Radbournovi, pretože mu bez rozmýšľania dvakrát ukázal stredný prst počas fotografovania.Tento čin zostáva vo svetovej histórii ako prvé obscénne gesto zachytené na fotografii.
Študenti po guľovačke, 1893
Takto študenti z Princetonu vyzerali po zdanlivo nevinnom snehovom boji. Ľahko by sme si ich mohli pomýliť s vojakmi, ktorí sa práve vrátili z bojového poľa alebo s obeťami zúrivých včiel.
Rodinná fotografia na povrchu Mesiaca, 1972
Astronaut Charles Duke, ktorý sa zúčastnil misie Apollo 16 ako pilot lunárneho modulu, nechal na povrchu Mesiaca svoju rodinnú fotografiu (Charles, jeho manželka Dorothy a jeho synovia Charles Jr. a Thomas).
Americkí vojaci sa vracajú domov, 1945
Po ukončení vojenskej akcie v západnej Európe drevená loď menom Queen Elizabeth bezpečne doručila amerických vojakov do New Yorku.
Nemecký robotník odmieta urobiť nacistický pozdrav v roku 1936
Jeho meno je August Landmesser. Svojím gestom vyjadril nesúhlas s politikou Tretej ríše, kvôli ktorej sa nemohol oženiť so ženou, Irmou Eckler. Irma bola neskôr poslaná do koncentračného tábora, kde bola zabitá, a August vstúpil do trestného práporu a zmizol.
Iránski popoví speváci pred islamskou revolúciou v roku 1979
Pred islamskou revolúciou v roku 1979 mnohí Iránci vyzerali ako Európania: Nosili módne oblečenie, ženy nemuseli skrývať vlasy a dokonca sa nebáli byť na pláži v bikinách.