BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Dvadsiate výročie od konca totality v krajinách bývalého sovietskeho bloku pripomína 19. ročník Mesiaca fotografie. Tradičná novembrová prehliadka diania v domácej i svetovej fotografii tento rok prináša do Bratislavy 34 individuálnych a kolektívnych výstav od autorov zo 17 krajín sveta. V múzeách a galériách Bratislavy ponúkne spolu vyše 2 000 fotografií. Po jedenástich rokoch medzi nimi bude aj výstava World Press Foto. V Dome umenia na Námestí SNP predstaví 196 fotografií z najprestížnejšej súťaže novinárskej fotografie na svete. Riaditeľ Mesiaca fotografie Václav Macek na dnešnej tlačovej besede upozornil aj na slovenskú premiéru tvorby amerického autora, jedného z priekopníkov fotografie Ansela Adamsa (1902 – 1984). Súbor takmer 60 fotografií vybral autor na sklonku života zo svojho archívu zahŕňajúceho vyše 40 tisíc negatívov a vystaví ho Galéria mesta Bratislavy na Panskej ulici.
Prevažná väčšina výstav sa uskutoční počas novembra. Verejnosť si však už od polovice októbra môže na Námestí SNP a Hviezdoslavovom námestí pripomenúť udalosti spred 20 rokov, ktoré vrátili na Slovensko, do Maďarska, Rumunska, Poľska a Českej republiky demokraciu. Výstavu Pád komunizmu pod holým nebom tvoria veľké kocky zaujímavé nielen zvonka, ale aj zvnútra. Cez malé priezory sa v ich vnútri skrývajú zábery z čias socializmu, nekonečné rady pred obchodmi, odhaľovanie pamätníkov i ostnaté drôty na hraniciach. Pád komunizmu a obdobie po ňom predstavia aj ďalšie výstavy. Kolektívna prehliadka Via Lucis 1989 – 2009 v Dome umenia na Námestí SNP ponúkne premeny českej spoločnosti po páde železnej opony až do súčasnosti. Jedno desaťročie vývoja vo východnom Nemecku od pádu Berlínskeho múra opíšu zábery nemeckého fotografa Claudia Hilsa. Budú na jeho individuálnej výstave Nové teritórium – východné Nemecko 1989 – 1999 v Slovenskom národnom múzeu (SNM) vo Výstavnom pavilóne Podhradie. Ako ďalej na dnešnej tlačovej besede informoval Macek, spoločenské pohyby pred dvoma desaťročiami veľmi dobre dokumentuje aj projekt americkej Maďarky, fotografky Pirosky Nagy Maďarsko 1988 – 1989. Vystaví ho SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku na Žižkovej ulici. Zmeny po páde komunizmu odzrkadlia aj výstavy Nový život, nový dokument od autorov z Čiech, Poľska a Maďarska v Stredoeurópskom dome fotografie na Prepoštskej ulici a Ukrajinská fotografia 1989 – 2009 vo výstavnej sieni Klarisky na Farskej ulici.
Mesiac fotografie v Bratislave ponúkne výstavy slovenských autorov Juraja Bartoša, Alexandra Strelingera, Matúša Zajaca, Branislava Kropiláka a Doroty Sadovskej. Výstava Doroty Sadovskej, výtvarníčky využívajúcej pre svoju tvorbu fotografiu, má verejnosť upozorniť na prelínanie výtvarného umenia a fotografie. Slovenskú mladú fotografiu priblížia okrem Kropiláka aj diela združenia SVK na výstave Láska k vlasti a práce študentov Katedry fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave ponúkne výstava Archív. Popri spomínaných expozíciách budú v Bratislave v rámci Mesiaca fotografie otvorené dve desiatky ďalších výstav. Prinesú tvorbu majstrov svetovej fotografie akými sú Inge Morath (A), Juan Manuel Castro Prieto (E) a Imogen Cunningham (USA), tiež stredoeurópskeho regiónu ako Andrea Polushkin (RU), Tomek Sikora (PL), Lenke Szilágyi (HU) a ďalších.
Súčasťou Mesiaca fotografie bude i tento rok množstvo sprievodných podujatí – prezentácia fotografických portfólií, fotografické kurzy, krsty dvoch kníh, aukcia fotografií, či konferencia o páde komunizmu. Viac informácií a podrobnosti o konaní výstav možno nájsť na internetovej adrese Stredoeurópskeho domu fotografie – https://www.sedf.sk/.
SITA