Podľa štatistík každý štvrtý človek na svete trpí nejakou mentálnou poruchou či poruchou v správaní. O týchto zvláštnostiach ste však asi ešte nepočuli.
1. Quasimodov syndróm
Ide o extrémne nebezpečný psychickú poruchu, ktorá spočíva v obsesívnych myšlienkach týkajúcich sa nejakej vymyslenej fyzickej vady. Pacienti sa neustále pozerajú do zrkadla, snažia sa nájsť uhol, z ktorého ich „defekt“ nie je vidno, odmietajú sa fotiť a majú problémy v milostnom živote. Ich sebavedomie je na bode mrazu, v spoločnosti s cítia trápne a obávajú sa výsmechu zo strany ostatných ľudí.
2. Erotomania
Tí, ktorí trpia erotomaniou, sú si istí, že je do nich niekto zamilovaný. Zvyčajne si to myslia o niekom, kto má vyšší spoločenský status, napríklad o nejakej celebrite. Pacienti veria, že ich imaginárni obdivovatelia im dávajú svoju lásku najavo cez špeciálne gestá, tajné znamenia a kódované správy v médiách. Bojovať s takouto poruchou vôbec nie je jednoduché.
3. Capgrasov syndróm
Tento syndróm spôsobuje, že pacient verí tomu, že niekto v jeho blízkosti alebo dokonca on sám bol nahradený dvojníkom. Táto porucha sa často zamieňa so schizofréniou.
4. Fregoliho syndróm
Toto je opačný prípad. Pacient verí, že sú okolo neho pod maskami cudzincov ukrytí ich blízki.
5. Adelin syndróm
Pacient je jednoducho posadnutý a chorobne naviazaný na objekt svojej lásky. Len pred časom bol tento syndróm zaradený k duševným poruchám, pretože lekári zistili, že ide o stav, ktorý vážne ohrozuje zdravie a život pacienta. Prirovnali ho k hazardu, kleptománii či alkoholizmu. Ľudia trpiaci týmto syndrómom zvyknú prenasledovať osoby svojho záujmu, ignorujú svojich priateľov a strácajú záujem o okolie a bežný život. Syndróm dostal názov podľa Adely H., o ktorej je aj film Príbeh Adely H.
6. Kryptomnézia
Ide o poruchu pamäte, pri ktorej si osoba nevie spomenúť, či sa istá udalosť skutočne stala, kde sa stala, či to nebol sen. Jednoducho povedané, akoby zabudli zdroj informácie či dokonca nevedel, či je myšlienka alebo spomienka ich, alebo im o nej hovoril niekto iný. Porucha je často spojená s „jamais vu“, čo je protiklad „deja vu“
7. Alica v Krajine zázrakov
Tento syndróm mení pacientovu schopnosť vnímať okolité objekty a priestor. Môže mať pocit, že je oveľa menší alebo oveľa väčší ako okolitý svet, prípadne môže mať pocit, že sú niektoré predmety veľmi vzdialené alebo veľmi blízke.
8. Obsedantno-kompulzívna porucha
Pacienti trpiaci touto poruchou majú úzkostlivé myšlienky, ktorých sa nevedia zbaviť, a tiež rôzne rituály. Osoba rozumie absurdnosti svojho konania, no ak neurobí to, čo „musí“, spôsobuje to obrovskú úzkosť. Ak ste videli film Letec s Leom DiCapriom, asi máte predstavu, kam to až môže dôjsť.
9. Parafrénia
Pacienti trpia dezilúziou a falošnými spomienkami. Pacienti samých seba považujú za vládcov sveta, pripisujú si nesmrteľnosť, božský pôvod, tvrdia, že napísali veľdiela pod rôznymi pseudnymami atď.
10. Viacnásobne rozpoltená osobnosť
Ide o výnimočnú poruchu, ktorá spôsobuje, že to pôsobí tak, ako by v jednom tele žilo viacero ľudí. Môžu mať rôzne pohlavia, vek, národnosti, psychické schopnosti, pohľady na svet či dokonca ochorenia. Príčinou tejto poruchy je vážna trauma z detstva, v dôsledku ktorej si dieťa začína predstavovať, že to, čo sa mu stalo, sa stalo vlastne niekomu inému. Najdesivejší prípad takejto poruchy sa objavil koncom sedemdesiatych rokov v USA, kedy polícia zatkla Billyho Milligana, ktorý znásilňoval ženy. Ukázalo sa, že v jeho hlave žije 24 rôznych osobností. O jeho príbehu si môžete prečítať v knihe Daniela Keyesa. Takouto poruchou trpela aj hlavná postava filmu Rozpoltený.