LONDÝN 4. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka v športovej streľbe Zuzana Štefečeková vybojovala na Hrách XXX. olympiády v Londýne striebro v trapu žien a obhájila svoje pekinské umiestnenie.
Nitrianska rodáčka obsadila v sobotňajšej súťaži 2. miesto celkovým výkonom 93 terčov, pričom o zisku cenného kovu rozhodla ako pred týždňom jej reprezentačná kolegyňa Danka Barteková v skeete (skončila tretia) až v dodatočnom k.o. rozstrele.
Vďaka Štefečekovej má Slovensko po sobote na konte už štyri pódiové umiestnenia (0 – 1 – 3), po troch bronzových radostiach prišiel o niečo cennejší – strieborný úspech. Doterajšie londýnske medaily si rovnakým dielom podelili slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome a streľbe.
„Išla som na preteky s obavami, čo spraví hlava, lebo očakávania boli od seba i okolia veľké. Psychicky som vydržala dôležitú prvú položku, druhá bola super. Hovorila som si, že čím viac si nadbehnem v prvých dvoch položkách, tým to bude v záverečnej jednoduchšie. Tá vyšla tiež super. Vždy, keď sa postúpi do finále, si hovorím, že som preteky zvládla. Boj o medaily som začala dobre. Potom som spravila tri chyby, kde zapracovala hlava. Rozmýšľala som o tom, koľko terčov potrebujem a ako mi to pôjde. Som rada, že to napokon dobre dopadlo. Bolo to jedno z lepších a stabilnejších finále. Teraz bolo náročnejšie získať striebro ako pred štyrmi rokmi. V Pekingu odo mňa nikto nič nečakal. V Londýne som cítila tlak od ostatných i od seba. Navyše, mala som tu svojich najbližších a nechcela som ‚streliť‘ nejaký zlý výsledok,“ povedala šťastná dvojnásobná strieborná olympijská vicešampiónka Zuzana Štefečeková.
Finálové výsledky trapu žien:
Po kvalifikácie strácala na zlato dva body
Členke SŠŠR MV SR Štefečekovej patrila po kvalifikácii 2. priečka výkonom 73 terčov (24-25-24) a dvojbodovým odstupom za líderkou Jessicou Rossiovou z Talianska.
Tá trafila všetkých 75 terčov a utvorila nový svetový rekord. Spoludržiteľkou predchádzajúceho maxima (74) bola aj 28-ročná Slovenka. Štefečeková zaváhala v prvej položke jediný raz a priebežne bola siedma s jednobodovým mankom na vedúce kvarteto.
V druhej sérii 25 terčov mala stopercentnú úspešnosť, čo ju posunulo na 3. miesto za dvojicu Jessica Rossiová – Delphine Reauová-Racinetová, ktorá dovtedy trafila všetky „asfaltové holuby“.
V tretej položke sa Štefečeková dopustila tiež len jednej chyby, vďaka čomu postúpila ešte o jednu pozíciu vyššie. Pred Austrálčankou Suzanne Baloghovou a Francúzkou Reauovou mala pred finále za účasti šestice najlepších náskok jedného bodu. Fínska obhajkyňa zlata z Pekingu Satu Mäkeläová-Nummelová nepostúpila do finále, keď neuspela v rozstrele a skončila so 70 terčmi siedma.
Rozhodol dramatický rozstrel
Vo finálovej časti sa Štefečeková nepretržite držala na stupni víťazov, aj keď prišli jej tri chyby v sérii (7. – 9. výstrel) a potom ďalšie zaváhanie na 15. terči.
V najťažšej situácii sa ocitla po 22. terči, keď sa po svojom neúspešnom pokuse „delila“ o 3. priečku s Alessandrou Perilliovou zo San Marína.
Obe zaostávali za Reauovou-Racinetovou o jeden terč. Francúzka však tlak neuniesla, osudným jej bol 24. terč. Pri zhodnom celkovom výkone spomenutej trojice – 93 terčov musel o držiteľkách striebornej a bronzovej medaily rozhodnúť rozstrel.
V ňom ako prvá zaváhala Perilliová, čo ju odsunulo na konečné 4. miesto. Štefečeková strieľala bezchybne, Reauová-Racinetová nezvládla tretiu rozstrelovú sériu, a tak na konto Slovenska pribudol kov striebornej hodnoty.
Zverenka trénera Branislava Slamku si po vystúpeniach v seriáli Svetového pohára (8. v Tuscone, 4. v Londýne a 6. v Lonate) a ME (21. v Larnake) vybojovala prvé tohtoročné pódiové umiestnenie, na ktoré premenila svoju tretiu účasť vo finále na významnej medzinárodnej súťaži v roku 2012.
Štefečeková si celkovo vybojovala zatiaľ dvadsaťjeden individuálnych cenných kovov z vrcholných podujatí, ako sú OH, MS, ME a SP (5 – 9 – 7), z toho osemnásť seniorských (5 – 9 – 5).
Nedostižnou líderkou londýnskych pretekov v trape žien bola ešte len 20-ročná Rossiová, ktorá sa stala suverénnou celkovou víťazkou v novom svetovom rekorde 99 terčov. Iba jej sedemnásty finálový výstrel minul terč, čím sa pripravila o možnosť dosiahnuť absolútne maximum. Aj tak však zlepšila svetový rekord, ktorý od roku 2006 držala práve Štefečeková (96).
„Splnil sa mi sen, som absolútne uchvátená, veľmi šťastná a nadšená. Roky som na čosi takéto pracovala. Odkedy som pricestovala do Londýna, každý večer som si líhala s myšlienkou na prípadnú zlatú medailu na mojom krku. Triumf venujem všetkým obetiam zemetrasenia v provincii Ferrara. Vôbec som nepociťovala tlak z toho,“ poznamenala Jessica Rossiová.
Ohlasy slovenských streleckých reprezentantov na striebro Zuzany Šefečekovej:
Danka Barteková (držiteľka bronzu zo skeetu na OH 2012): „Zuzka bojovala ako lev, boli to nervy, no ona to zvládla s prehľadom a pokojom Angličana. Gratulujem jej, zaslúžila si to. Zvládla to neuveriteľným spôsobom, Talianka Jessica Rossiová bola nedostihnuteľná, ale Zuzka potvrdila svoju suverenitu. Chystala sa na tieto olympijské hry veľmi zodpovedne. Vyrovnala sa aj s tlakom počas rozstrelu a potvrdila, že je strelkyňa par excellence. Určite prežívala neuveriteľné pocity, keď videla po rozstrele burácať tribúny a na nich slovenských fanúšikov. Ako každý Slovák, neuveriteľne sa teším, že máme ďalšiu medailu, zatiaľ najcennejšieho lesku.“
Odporúčame:
Daniela Pešková nepostúpila do finále vo vzduchovej puške.
Danka Barteková získala v Londýne bronzovú medailu.
Jozef Gönci sa do finále vo vzduchovej puške neprestrieľal.
Fantastický Michal Martikán získal v Londýne bronzovú medailu.
Bratia Hochschornerovci vybojovali bronzovú medailu.
Výsledky slovenských športovcov na OH
Jozef Gönci neuspel v Londýne ani v druhej disciplíne
Dana Velďáková sa na olympiáde kvalifikovala do finále trojskoku.