DHÁKA 1. júna (WEBNOVINY) – Bangladéšske orgány v pondelok informovali, že obvinia z vraždy 41 osôb, ktorí sú podľa nich spoluzodpovední za tragédiu z roku 2013, keď v meste Savar pri Dháke zahynulo 1137 ľudí pri zrútení továrne na odevy.
Podľa vedúceho vyšetrovateľa Bidžoja Krišnu Kara je v skupine aj vlastník budovy Mohammad Sohel Rana, jeho rodičia a vlastníci piatich krajčírskych dielní, ktoré sa v budove nachádzali. Ranu a ďalšie osoby už dávnejšie v súvislosti s udalosťou obvinili z porušenia stavebných predpisov.
Vyšetrovatelia pôvodne vyhlasovali, že by sa navyše mohli zodpovedať z úmyselného zabitia, vzhľadom na závažnosť havárie však nakoniec ich konanie zhodnotili ako vraždu. Zatiaľ čo za úmyselné zabitie by obvineným hrozil maximálne sedemročný pobyt vo väzení, v prípade usvedčenia z vraždy je možné udeliť trest smrti.
Udalosť z 24. apríla 2013 je najhoršou priemyselnou haváriou v dejinách Bangladéša. Ten je známy ako druhý najväčší producent odevov po Číne, pričom textilné výrobky tvoria 80 percent z ročného vývozu. Tragédia vyvolala vlnu protestov, na čo vláda prijala zákony posilňujúce práva zamestnancov a zlepšujúce ich bezpečnosť pri práci. Zrútenie bolo zrejme dôsledkom chvenia elektrických generátorov umiestnených v rozpore s predpismi.
Podnikateľa Ranu zadržali niekoľko dní po udalosti pri zjavnom pokuse utiecť z Bangladéša do Indie. Vyšetrovateľov k obvineniu z vraždy viedlo zistenie, že spolu s inými osobami nútil pracovníkov zdržiavať sa v budove, hoci mali obavy z prasklín, ktoré sa na stenách objavili počas predošlého dňa.